Xhandarmëria serbe në Kamenicë, flasin nga Policia e Kosovës (Video)

Deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci, më herët publikoi një video nga Karaçeva e Kamenicës ku tha se kanë hyrë 11 pjesëtarë të xhandarmërisë serbe.

Policia e Kosovës tha se me të marrë këtë informatë ka dërguar njësitet policore në këtë vend për të patrulluar, por se nuk kanë gjetur ndonjë ushtar serb.

Policia ka thënë se në zonën e Karaçevës mandatin e sigurisë e ka KFOR-i.

“Pas raportimit të një informacioni nga Karaçeva e Kamenicës, njësitet policore kufitare kanë reaguar menjëherë duke shkuar dhe patrulluar tek vendi ku është raportuar rasti. Njësitet policore nuk kanë hasur në atë lokacion ndonjë njësi apo siç është informuar për ushtri të Serbisë”.

“Njësitet policore kanë bërë shikimin e vendit sipas koordinatave si dhe kanë bërë patrullime dhe vëzhgime në atë zonë. Po ashtu është njoftuar edhe KFOR-i, pasi që mandatin e sigurisë së zonës së kufirit me Serbinë, ende e ka KFOR-i”.

Pra, xhandarmëria serbe sërish në Karaçevë. Provokimet e tilla tashmë janë bërë rutinë. Patrullimet e tyre pa pendesë. Biles, marshojnë zatën sikur të ishin në kazermen e tyre, e jo në territor të Kosovës. Për më tepër në pronë private (Restaurant Oksigjen)Secili akter institutcional dhe civil duhet ta bëjë të pamundur qarkullimin e tyre në Kosovë, konform marrëveshjes së Kumanovës dhe IBM. Kjo gjë aktualisht mund të arrihet vetëm nëpërmjet Kfor-it.Kushedi radhës tjetër çfarë provokimesh mund të pasojnë. Kushedi se kur do të soset durimi i banorëve. Prandaj, ditë e më parë duhet veprim.#tmerr

Publiée par Premtim N. Fazliu sur Vendredi 7 août 2020

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi

Të ngjajshmet