Vuçiq: Që nga e Premtja rikthejmë orën policore, situata është alarmante nuk kemi më spital për të infektuarit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i tha publikut serb se nga nesër, çdo tubim publik me më shumë se 5 persona është i ndaluar, dhe se ora policore i cili do të zgjasë deri të hënën, do të fillojë të Premten.

– Sot është padyshim dita më e vështirë për ne që nga fillimi i pandemisë. Këtu janë 13 të vdekur, dhe tashmë në këtë moment ka më shumë se 120 njerëz në respirator. Situata është alarmante në Beograd, serioze në katër qytete të tjera, por Beogradi është në një situatë kritike. Prandaj, përpara se të flas konkretisht, do të them se çfarë masash do të ndërmarrim.

– Nga nesër, çdo mbledhje publike e më shumë se pesë personave është e ndaluar, dhe nga e Premtja, vendoset ora policore në Beograd. Sigurisht, ne do të lëmë hapësirë ​​që pronarët e kafshëve shtëpiake të dalin jashtë, tha Vuçiq.

– Me këtë shpejtësi, ndërsa spitalet po mbushen, nuk kemi më spitale, tha Vuçiq.

– Mjekët luftojnë çdo ditë, ata janë këtu për të luftuar për jetën tonë. Sipas rezultateve të fundit, Beogradi është më kritik. Diku tjetër. është lloj kontrolli. E vetmja gjë e mirë është që njerëzit të shfaqen më herët në Beograd.

– Unë kërkoj nga njerëzit që të kujdesen për pleqtë tanë, dhe veçanërisht ata të trashë, të shpëtoj prej tyre. Kur të rinjtë të shkojnë në shtrat, të gjithë do të dalin, dhe më të moshuarit do të jenë shumë më të vështirë. Le të kujdesemi për prindërit tanë.

– Le të shpëtojmë sistemin shëndetësor./Gazeta e Re/

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet