Vuçiq është kontradiktor: Serbia është më e forta në rajon sa i përket tankeve, por ne nuk duam të garojmë për këtë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, njoftoi se Serbia do të investojë para të mëdha në industrinë ushtarake, por se ai nuk dëshironte të marrë pjesë në ndonjë garë armësh.

Sot, ai vizitoi batalionin e 15-të të tankeve të Brigadës së Parë të Ushtrisë Tokësore në kazermën “Boško Palkovljević Pinki” në Sremska Mitrovica dhe mori pjesë në një demonstrim të aftësive të sistemit të modernizuar “Zjarri”.

Megjithëse fillimisht tha se nuk dëshiron të garojë në armatime, Vuçiq theksoi se Serbia është bindshëm më e fortë në rajon sa i përket tankeve.

https://www.instagram.com/p/CDGWlOohMT0/?utm_source=ig_embed

Ai shtoi se është jashtëzakonisht i fortë në artilerinë e raketave, si dhe se do të zhvillojë bomba dhe luftëtarë në forcën ajrore, por edhe armët më moderne të mbrojtjes ajrore.

“Serbia dëshiron të ruajë neutralitetin e saj ushtarak, të kujdeset për qiellin e vet, vendin dhe të jetë më vete”, tha ai.

Nga rruga, sipas mediave, pas blerjes së rusit “Migova 29”, Serbia zyrtarisht i kërkoi SHBA miratimin për blerjen e 20 luftëtarëve me bomba.

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet