Vuçiç dhe Borisov vizituan autostradën në Bullgari që do të shkurton rrugën Beograd – Stamboll për shtatë orë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vučić, është për një vizitë pune në Republikën e Bullgarisë. Ai u përshëndet në aeroportin e Sofjes nga Kryeministri Bullgar Boyko Borisov. Së bashku, ata vizituan punimet për ndërtimin e Rrugës së Ballkanit dhe autostradës.

Fotografitë nga aeroporti dhe një takim i dy zyrtarëve u postuan në rrjetin socal ,Instagram të Budućnostsrbijeav:

“Simboli i marrëdhënieve miqësore midis dy popujve – Presidenti Vuçiq viziton Bullgarinë, në ditën kur hapen kufijtë midis dy vendeve tona.”

Ata vizituan punimet për ndërtimin e autostradës në Bullgari me helikopter. Vuçiq tha se, kur të përfundojë seksioni nga Sofja deri në kufirin me Serbinë, do të duhet më pak se shtatë orë për të udhëtuar nga Beogradi në Stamboll.

“Fluturimi për lidhjen e re rrugore midis Serbisë dhe Bullgarisë me Boyko Borisov”, është thënë në Instagram me videon.

Të dy zyrtarët vizituan gjithashtu punët në seksionin bullgar të tubacionit të gazit Ballkanik Rrjedha, i cili do të japë gaz nga Rrjedha Turke.

Në dhjetor, Serbia përfundoi hedhjen e tubave për rrugën e saj.

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet