Vrau 6 besimtar mysliman, ekstremisti kanadez merr një dënim të përjetshëm

Një 29-vjeçar që vrau gjashtë besimtarë në një xhami në Quebec City në sulmin më të rëndë anti-musliman në Perëndim u dënua me burg të premten.

Alexandre Bissonnette do të duhet të presë 40 vjet – më shumë se zakonisht – para se të mund të aplikojë për një kusht.

Gjyqtari Francois Huot hodhi poshtë kërkesën e prokurorisë për një dënim 150-vjeçar, i cili do të ishte më i gjatë ndonjëherë në Kanada, duke thënë se kjo do të ishte dënim mizor dhe i pazakontë sipas ligjit kanadez.

Por ai gjithashtu vuri në dukje “urrejtjen e madhe ndaj emigrantëve muslimanë” të vrasësit në vendimin e tij.

“Keni vranë gjashtë nga bashkatdhetarët tuaj, krimi i vetëm i të cilëve ishte se ata ishin ndryshe nga ju”, tha Huot në gjykatë.

“Me urrejtjen dhe racizmin tuaj, ju keni shkatërruar jetët e tyre, jetën tënde dhe prindërit tuaj”, dhe krimi që keni bërë meriton denoncimin më të madh “, tha ai.

Një student universiteti në kohën e të shtënave, tha se Bissonnette duket se është joshur nga ideologjitë nacionaliste dhe supremaciste në kryerjen e kësaj masakre “vdekjeprurëse dhe të pajustifikuar”, që kërkonte të “minojë vlerat tona themelore shoqërore,” tha gjykatësi.

Sulmi në Qendrën Kulturore Islamike Quebec në lagjene qetë të Sainte-Foy të qytetit të vjetër të Kanadasë, përfundoi, do të hyjë në histori se kanadezi  ka “shkruar në gjak” si një nga tragjeditë më të rënda të këtij vendi.

Vendim 246 faqesh u lexua gjatë një periudhe gjashtë-orëshe, Bissonnette  u ul në heshtje në sallën e mbushur të gjyqit, ndërsa prindërit e tij dhe disa miqtë dhe familja e viktimave fshiu lotët nga sytë e tyre.

Nuk ka drejtësi për viktimat

“Ky ishte një sulm shumë serioz në një vend adhurimi”.

I rrethuar nga anëtarët që vajtonin pa pasur nevojë të përballen me Bissonnette në një seancë për lirim me kusht në të ardhmen .

Më 29 janar 2017, Bissonnette hyri  në xhami në Quebec City dhe lëshoi ​​një breshër me plumba në 40 burra dhe katër fëmijë të cilët bisedonin mes vete pas namazit të akshomit.

Videoja e Sigurimit tregoi një vrasës gjakftohtë, me  pistoletën e tij të paktën katër herë, ” ai dukej sikur ishte duke luajtur një lojë video,” tregoi një dëshmitar.

Gjashtë burra u vranë dhe pesë u plagosën rëndë.

Viktimat ishin të gjithë shtetas të dyfishtë që emigruan në Kanada gjatë dekadave të fundit: dy algjerianë, dy guineas, një maroken dhe një tunizian.

Ata ishin një studiues, një kasap, një operator ditore, një punëtor i industrisë ushqimore, një shërbëtore publike dhe një programues kompjuteri – të gjitha të lidhura me besim.

I kthyeshëm dhe i arsimuar, Bissonneta u përshkrua pas arrestimit të tij si një supremacist i bardhë i cili ishte kundër emigracionit musliman, por jo i lidhur me ndonjë grup.

Në fillim të gjyqit të tij në vitin 2017, ai tha se ishte vetëvrasës, “i zhvendosur nga frika dhe nga dëshpërimi i tmerrshëm”, dhe i pendoi thellësisht veprimet e tij “të pafalshme”.

Ai gjithashtu i tha gjykatës se shpresonte për një rreze shprese në fund të tunelit të gjatë dhe të errët në të cilin unë humba veten më 29 janar. “

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet