Volkswagen zbulon emrin e veturës së saj elektrike, ky është çmimi

Volkswagen sapo ka njoftuar se do të ofrojë modelin elektrik më të volitshëm se sa konkurrenca në treg me çmim 18,000 euro.

Menjëherë, kanë nisur spekulimet rreth pamjes së makinës, e cila do të jetë konkurrente e Tesla, por VW “shoi” shpresat se do të bënte një tjetër model I.D.

Siç duket tani, VW nuk ka plane për të befasuar tregun, por EV e përballueshme e Volkswagen do të jetë në fakt brezi i ri i fëmijëve urbane e-Up! VW tashmë ka filluar të afrojë lista më të ulët të çmimeve dhe gjenerata aktuale tashmë po shitet për 4,000 euro më pak se disa muaj më parë, por është ende rreth 21,000 euro, e cila është në linjë të segmenteve të makinave B dhe C.

Sipas Bloomberg, VW ka në plan të përmirësojë paketën e baterisë të e-Up, e cila do të lejojë një autonomi dhe konkurrencë më të madhe në tregun automobilistik të SHBA dhe Evropës.

E-Up ri duhet të bëhet në platformën MEB e përdorur nga familja elektrike I.D., e cila do të ndikojë në çmimin më të ulët të modelit në 18,000 euro.

Megjithatë, është e qartë se VW nuk do të ketë një model që do të konkurrojë me makinat elektrike të Teslës.

Kategoritë
Të ndryshmeTeknologji

Të ngjajshmet