Vendim skandaloz nga prokuroria Suedeze: Përdhosja e Kur’anit duke djegur ose shkelmuar librin nuk është një krim urrejtje

Përdhosja e Kuranit duke djegur ose shkelmuar librin nuk është një krim urrejtje në vetvete, një prokuror suedez ka thënë, ndërsa hetimet për dy protesta anti-islamike, të cilat kishin shkaktuar trazira myslimane në Malmo, u ndërprenë.

Autoritetet suedeze kanë vendosur të mbyllin hetimet paraprake në veprimet e një partie politike të ekstremit të djathtë, e cila shkaktoi trazira në qytetin e Malmo në gusht. Anëtarët e Stram Kurs (‘Hard Line’) u dyshuan për nxitje të urrejtjes kundër një grupi etnik. Por prokurorët thanë se djegia dhe goditja e kopjeve të librit të shenjtë të Islamit nuk përbënte një krim urrejtjeje.

Dy marifet e diskutueshme u zhvilluan të Premten, 28 Gusht. Djegia u organizua dhe u filmua në lagjen Emilstorp, ndërsa aksioni i goditjes, i cili organizatorët e quajtën “futbolli Koran”, ndodhi pak më vonë në sheshin Stortorget. Policia suedeze përfundimisht arrestoi tre anëtarë të partisë nën dyshimin e nxitjes së urrejtjes. Videot e dy protestave zemëruan komunitetin musliman lokal, duke shkaktuar trazira në qytet.

Ndërsa përdhosjet e Kur’anit në vetvete nuk përbënin një krim urrejtjeje, disa nga brohoritjet që mund të dëgjoheshin gjatë seancës së shkelmimit mund të konsideroheshin si të tilla, i tha prokurori i Malmo Sofia Syren të hënën gazetës Sydsvenskan. Por hetuesit dështuan të identifikojnë se kush i bërtiti këto, duke e bërë të pamundur ndjekjen penale. Kështu që javën e kaluar sondat u mbyllën.

Sidoqoftë, trazirat vetë, kanë lënë një provë më të besueshme, siç duket. Javën e kaluar, gjashtë persona u akuzuan për krime të ndryshme në lidhje me zbavitjen e dhunës. Një 31-vjeçar u shkatërrua falë videove që ai vetë filmoi dhe publikoi në TikTok gjatë trazirave. Pesë të tjerët janë të gjithë adoleshentë, përfshirë katër djem 16-vjeçarë dhe një vajzë 17-vjeçare. Prokurori Thomas Olvmyr tha se më shumë padi kishte të ngjarë të ndiqnin.

Në trazirat e Malmos u përfshinë rreth 300 pjesëmarrës, të cilët vandalizuan pronën dhe u përplasën me policinë e qytetit, duke lënë 15 oficerë të plagosur dhe duke shkaktuar një dëm prej rreth 465,000 dollarë, shumica e tyre u ishte bërë automjeteve të policisë.

Për ironi të fatit, personi që nxiti marifet për ndotjen e Kuranit në Malmo, nuk mori pjesë personalisht në to. Rasmus Paludan, kreu i Stram Kurs, u ndalua të hynte në Suedi për dy vjet para protestave dhe u arrestua për shkeljen e saj përpara se të mund të bashkohej me anëtarët e partisë. Javën e kaluar ai u mor në paraburgim përsëri në Paris, ndërsa po përgatitej të vinte në skenë edhe një djegie të Kuranit pranë Harkut të Triumfit. Ai u urdhërua të largohej nga Franca.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet