Vendet e pasura nxitojnë të sigurojnë vaksinat Covid-19 por a do të ketë vaksina të mjaftueshme për vendet e varfëra ?

Derisa vendet e pasura sigurojnë vetveten një furnizim të mjaftueshëm të vaksinave, ekzistojnë shqetësime që mbajtja e tyre mund të çojë në nacionalizëm vaksinash dhe mungesë për të tjerët.

Ekspertët e shëndetit me muaj kanë shprehur shqetësim se vendet që mbajnë kuaj fuqi financiare, mund të grumbullojnë vaksina të koronavirusit për përdorimin e tyre para se të kursehen për njerëzit në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme. Frika tani është bërë realitet.

Ditët e fundit, Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe të tjerët kanë nënshkruar marrëveshje me kompani farmaceutike që janë në fazat e përparuara të testimit të vaksinave.

Firma bioteknike, Moderna, është në bisedime me qeverinë e SHBA, ndërsa AstraZeneca ka marrëveshje me Gjermaninë, Francën, Hollandën dhe Italinë. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka siguruar 60 milion doza nga Glaxosmithkline dhe Sanofi, përveç miliona të shtënave të vaksinave që po zhvillohen nga Pfizer dhe BioNTech.

“Ekziston një luftë globale e ofertave ku kompanitë po bëjnë një pjesë të mirë të parave që shesin vaksina – që në fakt nuk ekzistojnë ende – në vendet e pasura,” thotë Ellen ‘t Hoen, drejtori në Ligjin dhe Politikën e Mjekësisë. , një OJQ që mbron për ilaçe të përballueshme.

Edhe në rastet kur një kompani farmaceutike ka nën-licencuar patentën ndaj një prodhuesi në një vend në zhvillim, “nacionalizmi i vaksinave” ka përparësi kur bëhet fjalë për shpërndarjen.

AstraZeneca ka licensuar Institutin Serum të Indisë për të prodhuar një miliard doza të vaksinave të tij për t’u shitur në vendet e tjera në zhvillim. Por Drejtori i Përgjithshëm i Serumit, Adar Poonawalla tashmë ka thënë se gjithçka që bëhet në prodhuesin me bazë në Pune do të shkojë së pari për të përmbushur nevojat e brendshme të popullatës miliardë-plus të Indisë.

Qeveritë duke zgjedhur të japin përparësi për njerëzit e tyre mund të çojnë në ndërprerje në zinxhirët e furnizimit global, siç shihet kur vendet filluan të grumbullojnë maska ​​për fytyrën dhe mjete mbrojtëse mjekësore në fillimin e pandemisë.

Vaksinat, të cilat funksionojnë duke rritur reagimin imunitar ndaj virusit, në përgjithësi duhen vite për tu zhvilluar. Urgjenca për t’u marrë me koronavirusin, i cili tashmë ka vrarë më shumë se 673,000 njerëz në të gjithë botën, ka detyruar zhvilluesit të ngjeshin procesin në muaj.

Kjo është bërë pjesërisht e mundur nga miliarda dollarë në fonde që zhvilluesit e vaksinave kanë marrë nga paguesit e taksave në vendet e pasura. Për shembull, Uashingtoni ka investuar rreth 1 miliard dollarë në vaksinën e Modernës.

Moderna, Pfizer dhe Merck kanë thënë tashmë në një seancë të kongresit në SHBA se ata synojnë të fitojnë vaksinat e tyre.

Ata kanë refuzuar të shesin ilaçin me kosto, pavarësisht paralajmërimeve të ekspertëve të shëndetit publik se kjo nuk do të ndihmojë rrahjen e përhershme të koronavirusit.

Sidoqoftë, edhe në rastet kur ndërmarrje të tilla si AstraZeneca dhe Johnson & Johnson kanë thënë se nuk synojnë të kërkojnë fitim në këmbim, mungesa e transparencës në marrëveshje ka lënë pyetje në lidhje me ndikimin eventual në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

A është 20 dollarë për dozë shumë?

Detajet e sakta financiare të marrëveshjeve të nënshkruara deri më tani midis kompanive farmaceutike dhe vendeve të pasura nuk janë bërë publike.

Sipas një raporti të Financial Times, çmimi i disa prej vaksinave të provës mund të shkojë nga 3 deri në 30 dollarë për dozë. Pfizer dhe BioNTech po kërkojnë t’i shesin qeverisë amerikane me 19,50 $ për dozë.

Pyetja është, a mund të ketë një çmim prej 20 dollarë për dozë, që përkthehet afërsisht si 7,650 naira nigeriane ose 3.300 rupi pakistaneze, shumë për të kërkuar?

“Po,” thotë Hoen. “Sidomos pasi që ne nuk e dimë nëse është një vaksinë me një kollë apo duhet të përsëritet ose sa shpesh duhet të përsëritet.”

“Një vaksinë prej 20 dollarë për shumë vende me të ardhura të ulëta dhe madje të ardhura të mesme, duke marrë parasysh që ju duhet të vaksinoni të gjithë popullsinë tuaj, mund të arrijë në një faturë jashtëzakonisht të rëndë.”

Një problem tjetër që mund të dalë nga mënyra se si trajtohet kjo është që vendet me të ardhura të mesme, të tilla si Pakistani dhe Afrika e Jugut, mund të qëndrojnë të jenë humbësit më të mëdhenj pasi që ata kualifikohen për dhurime.

Një iniciativë e drejtuar nga Organizata Botërore e Shëndetit që u bën thirrje kompanive farmaceutike të ndajnë patentat publikisht, nuk duket se do të shkojnë askund. Big pharma ka refuzuar të ndajë pronën e saj intelektuale me qeveritë dhe kompanitë në vendet në zhvillim – dëshiron të fitojë para.

Hoen, i cili ndihmoi në ngritjen e Pishinës së Patentave të Mjekësisë të mbështetur nga Kombet e Bashkuara (MPP) dhjetë vjet më parë, thotë se nisma mund të ndihmojë në shpëtimin e miliona njerëzve, si në rastin e ilaçeve HIV-AIDS, të cilat panë një rënie drastike të çmimeve të tyre kur patentat u ndanë dhe prodhimi u rrit më pas.

“Ne e dimë se një model i tillë mund të funksionojë dhe ne e dimë se çfarë mund të japë,” thotë ajo./Gazetaere

Kategoritë
BotaFamiljeLajmeShëndetësi

Të ngjajshmet