Vala e nxehtësisë godet Australinë,temperaturat e fundjavës deri në 50 gradë

Temperaturat në Australi do të rriten në pothuajse 50 gradë në pjesën qendrore të vendit gjatë fundjavës, dhe vala e nxehtësisë do të godas pjesën më të madhe të juglindjes, si dhe kryeqytetet.

“Ndikimi kryesor i valës së nxehtësisë do të jetë në Australinë e Jugut, Victoria dhe Uellsin e Ri Jugor, veçanërisht në zonat e brendshme të atyre shteteve,” tha Dean Narramore, një parashikues i vjetër në Zyrën Meteorologjike Australiane.

Nëse nuk jeni afër bregdetit, do të jetë jashtëzakonisht e nxehtë, shtoi ai.

Sipas The Guardian, vala e nxehtësisë do të fillojë të formohet në shkretëtirat qendrore të Enjten, duke lëvizur në lindje dhe veri ndërsa përparon fundjava. Deri të shtunën, Australia Jugore qendrore mund të presë që merkuri të arrijë 40 gradë.

“Sapo të arrini në veri të Port Gushtit, temperaturat do të jenë deri në 49 gradë, ajri do të jetë shumë i nxehtë”, pohon Narramore.

Komisioneri i Policisë në Australinë e Jugut Grant Stevens u bëri thirrje qytetarëve të mbajnë masat e distancës sociale gjatë nxehtësisë dhe shitjeve të ardhshme të së Premtes së Zezë.

“Ne patjetër do të inkurajonim njerëzit që do të përfitojnë nga moti i nxehtë të mbajnë mend vetëm rregullat e distancës fizike … veçanërisht në zonat e mbingarkuara në hyrjet dhe daljet për pazar,” tha Stevens.

Narramore tha që nxehtësia në këtë kohë të vitit nuk është aq e pazakontë, por që këtë fundjavë do të tejkalojë ndjeshëm temperaturën mesatare në nëntor.

Kategoritë
BotaLajme