Vaksina për Covid-19: Kush i bën ato, cilat lloje janë dhe kur do të jenë gati?

Gjyqi i parë i sigurt i vaksinës së koronavirusit njerëzor filloi në Mars, por rruga përpara është e pasigurt. Studiuesit në të gjithë botën po punojnë për zhvillimin e 145 vaksinave kundër koronës, dhe 19 vaksina tashmë janë duke u testuar te njerëzit.

Vaksinat zakonisht marrin disa vjet kërkime dhe testime para se të hyjnë në fazën klinike, por shkencëtarët po përshpejtojnë procesin e prodhimit të një vaksine të sigurt dhe efektive, në mënyrë që ta zhvillojnë atë deri në vitin e ardhshëm, raporton Nedeljnik.

Puna për këtë filloi në janar, kur u deshifrua gjenoma e virusit SARS-KoV-2. Disa teste do të dështojnë, dhe të tjerët do të përfundojnë pa një rezultat të qartë. Por pak mund të arrijnë të stimulojnë sistemin imunitar për të prodhuar antitrupa efektivë kundër virusit.

Më shumë se 130 janë akoma në fazën paraklinike të testimit (jo të testuar te njerëzit), 13 janë vaksina në fazën I (siguria dhe testimi i dozës), 9 janë në fazën II (provat e sigurisë), 3 vaksinat janë në fazën III (prova të gjera të efikasitetit) ) dhe 1 lejohet për përdorim të kufizuar.

Procesi i gjykimit të vaksinave përfshin prova paraprake, provat e sigurisë në fazën I, gjykimin e zgjatur të fazës II, provën e efikasitetit të fazës III, e ndjekur nga faza e miratimit. Ekziston gjithashtu një metodë e prishjes dhe një fazë e kombinuar, e cila mund të përshpejtojë zhvillimin e vaksinës.

Këtu është statusi i vaksinave që kanë arritur provat njerëzore, së bashku me një përzgjedhje të vaksinave premtuese që janë ende duke u testuar në qeliza ose kafshë.

Vaksinat gjenetike

“Moderne”

Vaksina “Moderna” tronditi tregun e aksioneve në maj me fazën I dhe testoi të dhënat vetëm për tetë persona, vetëm për të parë një rënie të veprimit kur ekspertët reaguan shumë vakët për këto rezultate. Kompania amerikane do të zhvillojë një gjykim të fazës III në korrik, me shpresën se vaksina do të jetë gati deri në fillim të vitit 2021.

Biontech, Pfizer, Fosun Farm
Ndërmarrja gjermane “Biontech” përmbylli një bashkëpunim me kompaninë “Pfizer” nga New York, dhe prodhuesin kinez të ilaçeve “Fosun Farm”. Më 1 korrik, ata njoftuan se të gjithë vullnetarët kishin zhvilluar antitrupa për testimin e tyre në fazën I / II, ndërsa disa kishin përjetuar efekte anësore, të tilla si çrregullime të gjumit dhe dhimbje të fytit. Drejtori ekzekutiv i “Pfizer” thotë se shpreson që kompania e tij të mund të dorëzojë miliona doza deri në fund të vitit 2020 dhe më pas deri në një miliard deri në fund të vitit 2021.

“Inovative”

Në ditën e fundit të qershorit, kompania amerikane “Inovio” njoftoi se kishte të dhëna provizore për fazën I të vaksinës së tyre për ADN-në. Ata nuk zbuluan ndonjë efekt anësor serioz dhe gjetën një përgjigje imune në 34 nga 36 vullnetarët e anketuar. Ata planifikojnë të fillojnë fazën II / III këtë verë.

“Kjur vak”

Në mars, administrata Trump u përpoq pa sukses të bindë kompaninë të transferojë kërkimet e saj nga Gjermania në Shtetet e Bashkuara. Në qershor, kompania nisi testimin e Fazës I të vaksinës së saj. Kompania tha se fabrika e tyre gjermane mund të prodhojë qindra miliona doza vaksina në vit.

Akademia e Shkencave Mjekësore Ushtarake, “Biosciences abogen Suxou”, “Valvax Bioteknologji”
Në qershor, studiuesit nga këto kompani kineze njoftuan se do të fillojnë provat e para të sigurisë së vaksinës në vendin e tyre. Studimet e hershme mbi majmunët raportohet se treguan se vaksina mbron.

Astra Zeneca, Universiteti i Oksfordit

Vaksina, e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit dhe ndërmarrja britaniko-suedeze Astra Zeneca, bazohet në adenovirus të shimpanzeve. Vaksina është në fazën II / III provat klinike në Angli dhe fazën III në Brazil dhe Afrikën e Jugut. Me mbështetjen e programit Warp Speed, ai mund të dorëzohet për përdorim urgjent deri në tetor. Në qershor, Astra Zeneka njoftoi se aftësia e tyre totale ishte dy miliardë doza.

Ministria e Shëndetësisë e Rusisë
Instituti i Kërkimeve Gamaleya, pjesë e Ministrisë së Shëndetësisë Ruse, nisi një gjykim të vaksinës së gjykimit në qershor. Shtë një kombinim i dy adenovirusëve, të dy të ndryshuar nga gjenomi i koronavirusit.

Spitali i Syrit dhe Veshjeve në Massachusetts,Novartis

Ndërmarrja zvicerane “Novartis” do të prodhojë një vaksinë të bazuar në terapinë e gjeneve të zhvilluar nga Spitali Massachusetts për Sytë dhe Veshët. Një virus i quajtur një virus i shoqëruar me aden, fut fragmente të gjenit të koronavirusit në qeliza. Testimi i fazës I duhet të fillojë në fund të vitit 2020.

Vaksina Vaxart

Vaxart është një tabletë me gojë që përmban një adenovirus që fut një gjen të koronavirusit në qeliza. Në qershor, kompania njoftoi pjesëmarrjen e saj në programin Warp Speed ​​për të provuar vaksinat e tyre te majmunët. Ata po përgatiten për testimin e fazës I këtë verë.

Vaksinat e bazuara në proteina

Novavax

Në maj, kompania Novavax me bazë në Maryland filloi testimin e fazës I / II të një vaksine që mbante fragmente të proteinave të virusit korona. Koalicioni i Inovacionit të Gatishmërisë së Inovacionit ka investuar 384 milion dollarë në projekt.

“Biofarmacy Clover”, GSK, “Dynavaks”

“Biofarmacy Clover” ka zhvilluar një vaksinë që përmban një proteinë nga virusi i koronës. Për të stimuluar më tej sistemin imunitar, vaksina jepet në kombinim me të ashtuquajturat ndihmës (mjete ndihmëse) të bëra nga prodhuesit britanikë GSK dhe ndërmarrja amerikane Dynavax.

vaxinë

Kompania austriake “Vaxin” nisi testimin e fazës I në korrik. Vaksina e tyre kombinon proteinat virale me një ndihmës që stimulon qelizat imune.

Shkolla e Mjekësisë në Kolegjin Baylor, Spitali i Fëmijëve në Teksas

Pas epidemisë SARS në 2002, studiuesit në Shkollën e Mjekësisë në Kolegjin Baylor filluan zhvillimin e një vaksine që mund të parandalonte një epidemi të re. Megjithë rezultatet premtuese, mbështetja për kërkime të vazhdueshme është zhdukur. Meqenëse viruset koronare që shkaktojnë SARS dhe kovid 19 janë shumë të ngjashme, studiuesit po përpiqen të rigjallërojnë projektin në partneritet me Spitalin e Fëmijëve në Teksas.

Universiteti i Pittsburgh

Vaksina, e krijuar nga Universiteti i Pittsburgh, është një copë toke që ngjitet në lëkurë, me 400 gjilpëra të imëta të bëra me sheqer. Kur ngjitet në lëkurë, gjilpërat shpërndahen dhe futin proteina virale në trup.

Universiteti i Queensland, CSL, GSK

Vaksina nga Universiteti i Queensland në Australi ka proteina të virusit që janë ndryshuar për të marrë një përgjigje më të fortë imune. Në qershor, universiteti dhe CSL njoftuan një partneritet dhe fillimin e Fazës I, e cila mund të çojë në bërjen e miliona dozave në vit, duke filluar nga viti 2021. GSK u siguron atyre ndihmës për të forcuar më tej sistemin imunitar.

Sanofi, GSK

Sanofi është duke zhvilluar një vaksinë bazuar në proteinat virale. Ato prodhojnë proteina duke inxhinieruar një virus që shumëfishohet në qelizat e insekteve. GSK do t’i plotësojë këto proteina me ndihmës që stimulojnë sistemin imunitar. Sanofi njoftoi se mund të prodhojë të paktën 600 milion doza në vit nëse vaksina arrin të provojë.

Vaksinat ndaj virusit të tërë

Sinfarm, Instituti Wuhan për Produkte Biologjike

Pas një testi premtues të hershëm, ndërmarrja shtetërore kineze Sinfarm njoftoi në qershor se do të kalojë në provën e fazës III. Ata kanë arritur një marrëveshje me Emiratet e Bashkuara Arabe për të filluar testimin e efektivitetit të kësaj vaksine joaktive të virusit në këtë vend të Gjirit.

Instituti i Biologjisë Mjekësore të Akademisë së Shkencave Mjekësore Kineze

Studiuesit nga Instituti i Biologjisë Mjekësore të Akademisë së Shkencave Mjekësore Kineze filluan një gjykim të fazës II të një vaksine joaktive të virusit në qershor.

“Sons”

Një kompani private kineze, Sinovak Biotech, po teston një vaksinë joaktive të quajtur Koronavak. Kompania njoftoi në 13 qershor se një fazë gjyqi I / II i 743 vullnetarëve nuk shkaktoi efekte anësore serioze, por prodhoi një përgjigje imune. “Sonovak” po përgatitet për testimin e fazës III në Kinë dhe Brazil dhe po ndërton bimë për të prodhuar deri në 100 milion doza në vit.

Bharat Biotek, Këshilli i Kërkimeve Mjekësore Indiane, Instituti Kombëtar i Virologjisë së Indisë
Në bashkëpunim me Këshillin Indian për Kërkime Mjekësore dhe Institutin Kombëtar të Virologjisë, kompania indiane “Bharat Biotek” krijoi një vaksinë të quajtur Covaccin. Shtë një virus i çaktivizuar i tërbimit i krijuar për të kryer proteina të koronavirusit. Testimi i fazës I / II duhet të fillojë këtë muaj./Gazetaere

Kategoritë
FamiljeShëndetësi