Vaksina e mundshme e Kinës Covid-19 të testohet në Brazil

Vaksina e kandidatit të Sinopharm tashmë po testohet në Emiratet e Bashkuara Arabe me 15,000 vullnetarë.

Kompania kineze e drogës Sinopharm dhe shteti Parana i Brazilit bien dakord të fillojnë gjyqin e katërt të madh për vaksinat Covid-19, me miratimin rregullator që do të kërkohet në dy javët e ardhshme.

Një gjyq nga Sinopharm do të bashkohej me gjyqet e fazës III, të shpallura tashmë në Brazil nga AstraZeneca, Sinovac Biotech dhe një partneritet Pfizer me BioNTech.

Jorge Callado, drejtuesi i Institutit të Teknologjisë Parana (Tecpar), tha të Mërkurën që ata së shpejti do të përfundojnë propozimin e tyre dhe do ta paraqesin atë për miratim me rregullatorin federal të shëndetit Anvisa.

Përhapja Covid-19 e Brazilit, më e keqja në botë jashtë Shteteve të Bashkuara, e ka bërë atë terren global testues për vaksinat e mundshme.

Vaksina e kandidatit të Sinopharm tashmë po testohet në Emiratet e Bashkuara Arabe me 15,000 vullnetarë.

Parana është gjithashtu në bisedime me studiuesit rusë për prodhimin e vaksinës së tyre të mundshme, tha qeveria e shtetit në një deklaratë, duke shtuar se Guvernatori Ratinho Junior së shpejti do të takohej me ambasadorin rus në Brazil.

Rusët kanë kontaktuar gjithashtu Institutin Butantan të Sao Paulo për të diskutuar testimin e vaksinës së tyre, u tha drejtori i institutit gazetarëve të Mërkurën./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet