Vajza 11-vjeçare iraniane mundi Einsteinin dhe Hawkingsin në testin IQ

Gjeniu i fëmijërisë iraniane  11 vjeçare Tara Sharif mundi  dy shkencëtarët Stephen Hawking dhe Albert Einstein në një nivel prej 162.

Rezultatet e testit të 11-vjeçares Tara Sharif dolën në 162 pikë, gjë që tregon se ajo u lartësua mbi pikën e referimi të gjeniut, e cila qëndron në 140 pikë.

“U trondita kur mora rezultatin dhe kurrë nuk prita që të merrja një rezultat kaq të mirë”, tha Tara në reagim ndaj arritjes së saj në mendje.

Tara shtoi: “Kur të rritem,  do të doja të bëja diçka që lidhej me aritmetikën”.

Stephen Hawking kishte një IQ prej 160 dhe besohet se Ajnshtajni, i cili kurrë nuk e mori testin, do të kishte gjithashtu një nivel IQ në 160.

Ajo tani është në gjendje të aplikojë për një anëtarësim në Mensa, shoqërinë më të madhe dhe më të vjetër të IQ në botë.

Babai i saj shprehu krenarinë e pamasë  për  vajzën e tij matematiciente: “Jam jashtëzakonisht krenar, por shumë i befasuar se sa mirë shënoi Tara”, tha ai.

Tara njoftohet se mori një ftesë jo-verbale në qytetin britanik të Oksfordit i cili synonte kuptimin e saj të mjeteve të frazave të ndryshme. Asaj  iu desh t’i përgjigjej të gjitha pyetjeve brenda një afati të caktuar kohor.

Kategoritë
BotaKurioziteteLajmeTë ndryshme

Të ngjajshmet