Udhëheqësi i mafisë së Mali të zi u vranë në Turqi

Barani Alan Kozar dhe Damir Hadzic u vranë në Turqi, dhe një person u plagos, raporton malazezi “Vijesti”.

Alan Kožar ka qenë i njohur në polici për vite me rradhë. Besohej se pas vdekjes së Luka Đurović, ai mori përsipër udhëheqjen e grupit kriminal Bar, i cili është afër klanit Skaljar.

Kozar njihet në Serbi si një njeri i besuar nga udhëheqësi i fisit Zemun, Luka Bojoviç dhe organizatori i vrasjes së Slobodan Saranovic, pas vdekjes së të cilit shpërtheu një luftë e përgjakshme klanore në Serbi dhe Mal të Zi.

Kozar akuzohet se ndihmoi në vrasjen e inspektorit të policisë Slavoljub Scekic. Në të njëjtën procedurë, ai u dënua me gjashtë vjet burg për sulmin me bomba në hotelin “Splendid”.

Kategoritë
LajmeRajoni