Turqia shfaqi prototipin e mjetit të armatosur detar pa ekuipazh

Utku Alanç, drejtuesi ekzekutiv i Ares Shipyard, i cili zhvilloi anijen, e quajtur SIDA, së bashku me Meteksan me bazë në Ankara theksuan se mjetet ujore do të lundrojnë vonë këtë muaj.

Turqia sot shfaqi prototipin e mjetit të saj të parë detar të armatosur pa ekuipazh, raporton Anadolu Agency (AA).

Utku Alanç, drejtuesi ekzekutiv i Ares Shipyard, i cili zhvilloi anijen, e quajtur SIDA, së bashku me Meteksan me bazë në Ankara theksuan se mjetet ujore do të lundrojnë vonë këtë muaj.

Më vonë në mars, provat e qitjes do të kryhen me raketa udhëzuese të prodhuara nga prodhuesi turk i raketave Roketsan, tha Alanç për AA.

SIDA, e para në serinë e anijeve pa pilot të Ares dhe Meteksan, ULAQ, ka një distancë lundrimi prej 400 kilometrash dhe shpejtësi maksimale prej 65 kilometrash në orë, si dhe komunikime të koduara indigjene dhe aftësi të vizionit ditën dhe natën.

Ajo është projektuar kryesisht për t’u vendosur në detet Egje dhe Mesdhe, tha Alanç, duke shtuar se mjeti mund të shërbejë gjithashtu në misionet e mbledhjes së inteligjencës.

Nga ana tjetër, Erdal Torun, nënkryetari i Meteksan, gjithashtu tha se përmban një sistem komandimi dhe kontrolli që lejon që të gjitha lëvizjet e tij të kontrollohen dhe menaxhohen në distancë.

“SIDA u prodhua për të qenë rezistente ndaj luftës elektronike. Kjo platformë do të pajiset gjithashtu me sisteme bllokimi anti-GPS”, shtoi ai.

Roketsan u themelua në vitin 1988 për të projektuar, zhvilluar dhe prodhuar raketa dhe predha.

Kategoritë
BotaLajme