Turko-gjermanët qëndrojnë pas vaksinës BioNTech dhe Pfizer Covid-19

Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech thonë se vaksina e tyre eksperimentale ishte më shumë se 90 përqind efektive në parandalimin e Covid-19. Pas vaksinës, megjithatë, është një “ekip i ëndërruar” i nënvlerësuar i fëmijëve të Turko-Gjermanëve.

Një vaksinë e zhvilluar bashkërisht nga Pfizer dhe BioNTech ka 90 për qind efektivitet në parandalimin e infeksioneve Covid-19 në provat e fazës 3, kompanitë kanë njoftuar.

Deklarata të hënën u lëshua pasi rastet e koronavirusit në rritje në të gjithë botën kanë detyruar shumë miliona njerëz përsëri në bllokim, duke shkaktuar dëme të mëtejshme në ekonomitë e shkatërruara.

Tregjet evropiane të aksioneve dhe çmimet e naftës u rritën në njoftim.

Dhe Presidenti i SHBA Donald Trump, i cili humbi zgjedhjet e javës së kaluar nga Joe Biden pjesërisht për shkak të reagimit të administratës së tij ndaj pandemisë, e përshëndeti njoftimin si “një lajm kaq të mrekullueshëm”.

Biden e mirëpriti zhvillimin, por tha se ai nuk ndryshon “realitetin urgjent” që maska, distancimi dhe masa të tjera shëndetësore duhen deri në 2021.

Ngjarja kritike

Kompanitë thanë se ata presin të furnizojnë deri në 50 milion doza vaksinash globalisht në 2020 dhe deri në 1.3 miliardë doza në 2021.

“Grupi i parë i rezultateve nga prova e vaksinës tonë Faza 3 Covid-19 siguron provat fillestare të aftësisë së vaksinës sonë për të parandaluar Covid-19”, tha Kryetari dhe CEO i Pfizer Albert Bourla në një deklaratë.

“Ne jemi një hap i rëndësishëm përpara për t’u siguruar njerëzve në të gjithë botën një përparim shumë të nevojshëm për të ndihmuar në dhënien fund të kësaj krize globale shëndetësore,” tha ai.

“Ne jemi duke arritur këtë moment të rëndësishëm në programin tonë të zhvillimit të vaksinave në një kohë kur bota ka më shumë nevojë për të”.

 

Bosët e BioNTech janë fëmijë të gjermanëve turq

Të dhënat pozitive për vaksinën e BioNTech dhe Pfizer janë, megjithatë, një sukses i pamundur për çiftin e martuar pas firmës gjermane të bioteknologjisë, të cilët i kanë kushtuar jetën e tyre shfrytëzimit të sistemit imunitar kundër kancerit.

Nga rrënjët modeste si djali i një emigranti turk që punon në një fabrikë Ford në Këln, Shefi Ekzekutiv i BioNTech, Ugur Sahin, 55 vjeç, tani figuron në mesin e 100 gjermanëve më të pasur, së bashku me gruan e tij dhe anëtarin tjetër të bordit Ozlem Tureci, 53, sipas javës Welt jam Sonntag.

Vlera e tregut e BioNTech e listuar nga Nasdaq, të cilën dyshja e bashkëthemeluar, ishte rritur në 21 miliardë dollarë që nga dita e premte nga 4.6 miliardë dollarë një vit më parë, me firmën që do të luante një rol të madh në imunizimin masiv kundër koronavirusit.

“Pavarësisht arritjeve të tij, ai kurrë nuk ndryshoi nga të qenit tepër i përulur dhe i ndjeshëm,” tha Matthias Kromayer, anëtar i bordit të firmës së kapitalit sipërmarrës MIG AG, fondet e të cilit kanë mbështetur BioNTech që nga fillimi i saj në 2008.

Ai shtoi se Sahin zakonisht hynte në takime biznesi i veshur me xhinse dhe mbante përkrenare dhe çantë shpine biçikletash me vete.

Duke ndjekur me ëndërr ëndrrën e tij të fëmijërisë për të studiuar mjekësi dhe për t’u bërë një mjek, Sahin punoi në spitalet mësimore në Këln dhe qytetin jugperëndimor të Homburgut, ku u takua me Turecin gjatë karrierës së tij të hershme akademike.

Kërkimet mjekësore dhe onkologjia u bënë një pasion i përbashkët.

Tureci, vajza e një mjeku turk i cili kishte migruar në Gjermani, tha në një intervistë për media se edhe ditën e martesës së tyre, të dy bënë kohë për punë laboratorike.

‘Brenda sferave të mundësisë’

Historia e BioNTech mori një kthesë kur Sahin në janar u ndesh me një letër shkencore për një shpërthim të ri të koronavirusit në qytetin kinez të Wuhan dhe e goditi atë sa i vogël ishte hapi nga barnat mRNA anti-kancer te vaksinat virale me bazë mRNA.

BioNTech caktoi shpejt rreth 500 punonjës për të parashikuar “shpejtësinë e dritës” për të punuar në disa përbërje të mundshme, duke fituar gjigantin e farmacisë Pfizer dhe prodhuesin e ilaçeve kineze Fosun si partnerë në mars.

Matthias Theobald, një profesor tjetër i onkologjisë në Universitetin Mainz i cili ka punuar me Sahin për 20 vjet, tha se tendenca e tij drejt nënvlerësimit mohon një ambicie të paepur për të transformuar mjekësinë, e ilustruar nga kërcimi i besimit në një vaksinë Covid-19.

“Ai është një person shumë modest dhe i përulur. Paraqitjet kanë pak kuptim për të. Por ai dëshiron të krijojë struktura që e lejojnë atë të realizojë vizionet e tij dhe këtu aspiratat e tij nuk janë aspak modeste, “tha Theobald.

Sahin i tha agjencisë së lajmeve Reuters të hënën se leximi arriti në një “shkallë të jashtëzakonshme suksesi” por që ai nuk e dinte më herët gjatë vitit se sa e vështirë do të ishte detyra në përgjithësi.

“Sigurisht që nuk është diçka që do ta shprehnit lehtë si një shkencëtar serioz, por ishte brenda sferës së mundësisë që nga fillimi.”

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet