Treni nga Wuhan arrin në Serbi

Treni me pajisje mjekësore nga Kina arrin në Beograd sot rreth orës 11:00. Pajisjet mjekësore që Serbia kishte blerë nga Kina për luftën kundër virusit të koronës u dorëzua nga treni i hekurudhës kineze. Jepen maska ​​mbrojtëse, hapësira, doreza, syze, vizatime …

Le të kujtojmë se treni u largua nga Wuhan, një qytet kinez, dikur goditja më e rëndë nga epidemia, më 10 maj, raportoi “Teaaji i People Daily”.

Treni i mallrave, i përbërë nga 42 vagonë, u mirëprit nga punëtorët kinezë që ishin angazhuar në modernizimin e hekurudhës Beograd-Stara Pazova, me flamuj kinezë dhe serbë, raporton Tanjug.

Mesazhi “Hekurudhat serbe uron vëllanë e Serbisë për suksesin e saj në luftën kundër epidemisë” është shkruar në vagona.

Përveç punëtorëve, ekipet e mediave po prisnin trenin në stacionin e Beogradit të Ri, dhe megjithëse ishte planifikuar që Kryeministri Ana Brnabić të ishte e pranishme ne vendngjarje , prania e saj u anulua për shkak të motit të keq.

Gjatë muajit Mars dhe Prill, Kina dërgoi 3,142 ton pajisje mjekësore në vendet evropiane për të luftuar kovidin 19./Gazetaere

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet