Tre vjet dhe tre ëndrra: Historia i një fëmijërie Siriane

Një fotoreporter viziton një refugjatë një fëmijë sirian që ajo u takua tre vjet më parë dhe mëson se çfarë i ka hequr lufta.

Ishte viti 2013 kur takova për herë të parë Fatimen.

10-vjeçarja e atëhershme jetonte në një çati në Mafraq, një qytet i vogël jordanez, me nënën dhe babanë – fëmija i vetëm i prindërve që ishin të shurdhër dhe memecë.

Një vit më parë, familja kishte shpëtuar nga Baba Amr – epiqendra e luftimeve në ofensivën e Homs. Ata kishin lënë shtëpinë e tyre gjatë natës së vdekur në një autobus dhe kishin mbërritur në qytet vetëm në anën tjetër të kufirit sirian me asgjë përveç rrobave në kurriz.

Unë kisha vozitur atje nga Aman me disa udhëzime skicë – “përzënë në Mafraq, drejtpërdrejt në rrethrrotullimin e parë, menjëherë në të dytën”. Nuk kishte emra rrugësh dhe nuk kisha GPS.

Por disi, gjeta zyrën e punonjëses sociale, e cila më mori për të gjetur Fatimen. Ndërsa dola nga makina, e djersitur dhe po aq e kuqe sa kapaku i ajrit më pak, vermilion Chevrolet që e morra me qira për të arritur atje, e pashë që po qëndronte atje duke buzëqeshur – i ftohtë në triko e saj të ndryshkur.

Fatima kaloi me shkathtësi shkallët e ngurta të çimentos në rrokullisjet e saj dhe më çoi nëpër një derë metalike të ndryshkur në çati, dhe aty ishte shtëpia e saj – një kasolle me një dhomë në cep të betonit të nxehtë dhe të sheshtë.

Lavanderia u përplas me një vijë në fllad, duke hedhur hije ndërsa Fatima na tregoi një pamje 360 ​​shkallë të fushave të rrafshëta përreth qytetit. Ne shikuam drejt veriut drejt vendit të Fatimes.

Nuk kishte asnjë shenjë të ujit të rrjedhshëm ose të energjisë elektrike, por mamaja e saj bëri një tenxhere me çaj të nxehtë dhe të ëmbël të urtë për ne në një sobë të vogël me gaz.

“Nëna dhe babai im nuk mund të flasin kështu kur dikush vjen përreth, unë flas. Kur telefoni bie, unë flas”, shpjegoi Fatima – duke përsëritur në gjuhën e shenjave për prindërit e saj, të cilët ishin ulur dhe shikuar.

Ishte e qartë se sa tre u kujdesën për njëri-tjetrin – prindërit varen nga aftësia e vajzës së tyre për të komunikuar në emër të tyre për botën e gjerë.

Fatima përzgjodhi për ta me kuponat e tyre të ushqimit të Kombeve të Bashkuara, mblodhi ujë për ta nga fqinjët. Ishte një njësi familjare e dashur, harmonike.

Endrat  e Fatimes

Por ndërsa Fatima luajti duarkryq me një filxhan plastik të ngjitur në një pjesë të telit me një top ping-pong në fund, fytyra e saj u shtyp paksa.

“Unë jam i vetmuar. Unë kam nevojë për një vëlla për t’u argëtuar.”

Unë bëra një fotografi të saj të ulur në një rezervuar uji metali, një nga kukullat e saj ulur pranë saj, duke parë në fushat më poshtë. Ajo më tregoi se si ëndërronte jetën e saj të vjetër në fshatin e saj të shtëpisë dhe shtëpinë e tyre të madhe të rrethuar me tokë bujqësore, dhe plot me anëtarë të tjerë të familjes.

“Shkolla ime ishte shumë e bukur. Kam mësuar disa gjëra, por tani i kam harruar të gjitha,” tha ajo. Era e nxehtë bërtiste nëpër hyrjen e shtëpisë së ngushtë të familjes, duke na mbuluar të gjithë në një shtresë pluhuri.

Pse nuk ishte ajo në shkollë? Agjensitë humanitare po punonin pa u lodhur për t’u siguruar të gjithë refugjatëve fëmijë një arsim. Por mijëra të humbur – veçanërisht ata me prindër me aftësi të kufizuara, të cilëve u duhej të drejtonin shtëpinë.

“Dreamndrra ime është të bëhem mjek, të kthehem në Siri dhe të kaloj tërë jetën time atje,” më tha Fatima me qetësi.

Nuk dukej një ëndërr e pamundur për një vajzë të ndritshme, 10-vjeçare.

Tre vjet më vonë

Tre vjet më vonë, në një detyrë tjetër, vendosa të përpiqem të gjej Fatimen. Ata kishin lëvizur, por me ndihmën e një prej punonjësve socialë në Jordan, unë vendosa familjen e saj, e cila tani ndodhej në fshatin Riba’a, në rrethin Mafraq.

Fatima doli nga shtëpia për të më takuar, duke qeshur me ndrojtje.

“Jam i lumtur me jetën time”, më tha ajo. “Ne kemi një shtëpi më të madhe. Qiradhënësi ynë jordanez është i sjellshëm me ne dhe vetëm na ngarkon me qira çdo muaj tjetër.”

Ishte një përmirësim i madh në banesat e tyre të mëparshme – me ujë të rrjedhshëm, energji elektrike, një frigorifer dhe një televizion. Më tregoi dhomën e gjumit me krenari, veshjet e saj me ngjyra të ndezura që vareshin nga hekurudha e perdeve.

“Ne jemi të mirë. Dhe gjithçka është në rregull. Prindërit e mi janë të mirë me mua. Ne të gjithë jemi mirë në gjuhën e shenjave. Askush nuk është më i mirë se ata”.

Prindërit e saj kishin moshë të dukshme në tre vjet – flokët e babait të saj tani ishin plotësisht gri. Ata nuhasin sikur të mbështesin vajzën e tyre ndërsa fliste.

Por ndërsa Fatima shikonte nga një dritare e re, për një pamje të re, ëndrrat e saj ishin të njëjta por të paplotësuara.

“Unë nuk mund të lexoj dhe nuk mund të shkruaj. Unë as nuk mund të dërgoj një mesazh me tekst. Unë nuk ndihem mirë me atë. Bashkëmoshatarët e mi mund të lexojnë dhe shkruajnë, dhe nuk mundem. Unë nuk ndjehem mirë për këtë, dhe ndonjëherë ata më bëjnë qejfin, “tha ajo.

“Dreamndrra ime kryesore është të kthehem në Siri. Dreamndrra ime e dytë është që prindërit e mi të fillojnë të flasin. Dreamndrra ime e tretë është të bëhem mjek. Por unë nuk mendoj se ndonjë nga këto ëndrra do të bëhet e vërtetë.”

Kanë kaluar më shumë se tre vjet, dhe sa herë që shikoj këto fotografi, pyes veten se si po bën Fatima: nëse ajo mori ndonjë shkollë për të cilën dëshironte, apo nëse ajo është akoma duke shikuar nga një dritare, thellë në një ditë të ditës që nuk mund të realizohet kurrë./Aljazeera/Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet