Tmerri në Paris: Gratë myslimane të goditura me thikë, thirrjet “arabë të ndyrë”

Policia franceze ka arrestuar dy gra të dyshuara për sulm ndaj dy grave myslimane nën Kullën Eiffel dhe bërtitjen “arabë të ndyrë” dhe fyerje të tjera për arsye raciste.

Sipas Daily Mail britanik, konflikti ndodhi të Dielën në mbrëmje pas një diskutimi rreth qenve që shëtisnin të dyshuarit dhe për shkak të tensioneve në Francë pas vrasjes brutale të një profesori historie, të cilit iu pre koka, sepse ai tregoi karikaturat e Profetit Muhamed në klasë.

Njëra nga gratë myslimane të sulmuara, me origjinë algjeriane, tha se ajo ishte goditur me thikë në krah, kokë dhe brinjë kur paralajmëroi dy gra që ta vendosnin qenin në një treshe.

Për shkak të kësaj, ajo u sulmua dhe ajo u godit me thikë gjashtë herë, mushkëria e saj u shpua, ndërsa tjetra përfundoi në operacion për shkak të lëndimeve të duarve.

Prokuroria e Parisit përshkroi dy të dyshuarit, të cilët janë në paraburgim nën akuzat e vrasjes në tentativë, si “gra të bardha me pamje evropiane”.

Njëra nga gratë e sulmuara kishte fytyrën e mbuluar, megjithëse është ende e paqartë nëse ishte për arsye fetare apo për shkak të pandemisë kovida-19.

Gratë muslimane të sulmuara u ndihmuan nga dy punëtore lokale të dyqaneve, të cilët mbajtën njërën nga sulmuesit deri në mbërritjen e policisë, dhe gruaja tjetër u arrestua më vonë.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet