Thaçi paralajmëron: Nëse nuk ka marrëveshje me Serbinë, mund të ketë destabilizim të situatës

I pari i shtetit, Hashim Thaçi, ka deklaruar se nëse marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë nuk mund të arrihet së shpejti, atëherë situata në rajon mund të destabilizohet.

Thaçi ka deklaruar se Kosova dëshiron që njëherë e përgjithmonë të qartësohet raporti mes Serbisë dhe Kosovës, pasi ka mbështetje nga SHBA’të në lidhje me arritjen e një marrëveshje përfundimtare mes dy vendeve.

“Ne duam që një herë e përgjithmonë ta qartësojmë raportin tonë si shtet me shtetin e Serbisë, gjë që mund të arrihet vetëm përmes një dialogu që do t’i ketë afatet kohore të qarta, objektivat precize, garancat dhe mbështetjen ndërkombëtare, në radhë të parë të SHBA-së dhe BE-së. Nuk kam kurrfarë dyshimi që nëse këtë vit nuk do ta bëjmë marrëveshjen ligjërisht detyruese në mes të Kosovës dhe Serbisë, do të hyjmë në një zonë të rrezikshme të këtyre raporteve, që mund ta destabilizojë gjithë rajonin”, ka thënë presidenti Thaçi.
Ai ka theksuar se fatkeqësisht situata dhe zhvillimet e fundit nuk janë aspak premtuese dhe gjërat nuk po lëvizin fare.

“Përkundër iniciativave të fundit për ta zhbllokuar dialogun, rezultati është zero. Mungesa e dialogut dhe e perspektivës së arritjes së një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë është rreziku më i madh i mundshëm për sigurinë dhe stabilitetin e Kosovës”, shtoi presidenti.

Këto komente ai i bëri në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi

Të ngjajshmet