rritja

 • Kina rritet me shpejtësi, ekonomia tejkalon parashikimet 6.9 përqind

  Nga prilli deri në qershor, ekonomia kineze u rrit me 6.9%, një ritëm ky që kapërceu edhe parashikimet. Pekini po përpiqet fort të mbajë nën fre borxhin dhe tregun e tij imobiliar përmes masave të ashpra në sektorin e pronësisë dhe huadhënësit. Nuk ishin të paktë analistët që profetizonin...
 • Muller: Rritja ekonomike në Kosovë, rezultat i lidershipit të Mustafës

  Kryeministri në detyrë i Kosovës, Isa Mustafa, sot në Trieste ka zhvilluar një takim me zëvendës presidentin e Bankës Botërore për Evropë dhe Azi Qendrore, Cyril Muller, me të cilin ka biseduar për të arriturat e vendit tonë në zhvillimin ekonomik si rezultat i reformave fiskale dhe qeverisjes së...
 • Rritet papunësia në Kosovë në 30.5 përqind

  Sipas një raporti të Agjencisë së Statistikave të Kosovës për tremujorin e parë të 2017, shkalla e papunësisë është 30.5 përqind. “Papunësia më e theksuar është te femrat me 34.6 %, krahasuar me meshkujt, 29.3%. Shkalla më e theksuar e papunësisë është te grupmoshat 15-24 vjeçare me 50.5%. Sipas...
 • Nisma: Kemi rritje mbi 40%

  Nisma e për Kosovën, pas takimit të kryesisë që ka mbajtur sot, ka njoftuar se në zgjedhjet e 11 qershorit kanë pasur rritje mbi 40%, i cili rezultat ua mundëson që ë jetë të përfaqësuar në Kuvendin e Kosovës me së paku 8 deputetë.   Komunikata e plotë e...
 • Në Suedi rritet numri i islamikëve radikal

  Numri i islamikëve të radikalizuar në Suedi nga 200 sa ishin në vitin 2010, ka arritur në mijëra, njoftoi sot shërbimi sekret suedez, duke vlerësuar se vetëm disa prej tyre kishin gjasa për të përgatitur një sulm terrorist. “Kemi parë se numri i tyre ka arritur tashmë nga disa...
 • Rama: Do rrisim ekonominë dhe punësimin

  Kryetari i Partisë Socialiste dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama kërkoi mbështetjen e banorëve të Beratit për Partinë Socialiste, duke premtuar se në mandatin e ardhshëm do të punohet për rritjen ekonomike mbi 5 % si dhe rritjen e punësimit. Gjatë takimit me qytetar në Lapardha të Beratit, Rama...
 • Ekonomia maqedonase shënon rritje zero në çerekun e parë

  Prodhimi bruto vendor i Maqedonisë ka shënuar në çerekun e parë të këtij viti rritje zero, tregojnë të dhënat e publikuara nga Enti shtetëror për statistika. Ekonomia maqedonase, sipas Tv Sitel, kjo periudhë ishte nën ndikimin e krizë politike, ndërsa ka pasur përmbajtje nga ana e kompanive sipas projekteve...
 • Veseli edhe në Klinë premton rritjen e pagave për 30 përqind

  Partia Demokratike e Kosovës të mërkurën pasdite ka mbajtur tubim zgjedhor në Klinë me simpatizantët e tyre për ta shpalosur programin qeverisës dhe kandidatët për deputetë të Kuvendit të Kosovës. Kryetari i PDK-së Kadri Veseli premtoi se në qeverisjen e tyre do të ndërtojnë një shtet të fuqizuar ekonomikisht....
 • Rumania rrit pagat e mjekëve në 2.700 euro

  Parlamenti i Rumanisë me shumicë votash të mërkurën miratoi ligjin për rritjen e pagave në sektorin publik prej janarit 2018, pavarësisht kritikave të Komisionit Evropian dhe FMN-së, transmeton Reuters. Sipas këtij ligji, për të cilin votuan 188 deputetë dhe 28 ishin kundër, paga mujore më së miri rendit mjekët...
 • SHBA, rritet numri i të vdekurve nga përdorimi i drogës

  SHBA regjistroi vitin e kaluar mbi 59 mijë të vdekur nga mbidoza e drogës, që paraqet rritje prej 19 për qind krahasuar me vitin 2015, shkruan të martën gazeta “New York Times”. Sipas gazetës në vitin 2015 kishte 52.404 të vdekur të regjistruar nga droga. Situata shpjegohet në shumicën...
 • Ymeri: Pensionet kontributdhënëse do të jenë 280 euro

  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka premtuar se deri në fund të mandatit të parë pensioni bazik do të arrijë shumën prej 150 euro, derisa ai kontributdhënës, 280 euro. Ai duke folur për tatimin progresiv dhe rritjen e pensioneve, përveç drejtësi sociale, është edhe racionalitet ekonomik.   Ja...
 • Mustafa në Rahovec: Do të rrisim pagat në sektorin privat

  Kandidati për kryeministër nga radhët e koalicionit LDK-AKR –Alternativa Avdullah Hoti, bashkë me partnerët e koalicionit ka qëndruar sot në vendlindjen e tij në Rahovec. Hoti nuk e ka shpalosur programin e koalicionit para bashkëvendësve të tij duke ia lënë këtë punë kryetarit të partisë, Isa Mustafa. Hoti beson...
 • Windows 10 vazhdon rritjen, XP për herë të parë nën 7%

  Sipas raportit më të ri të kompanisë analitike NetMarketShare, Windows 7 edhe më tej dominon, dhe ka shënuar rritje prej një për qind dhe tash mban 49,46% të tregut. Windows 10, po ashtu, ka shënuar rritje krahasuar me muajin e kaluar dhe tash mban 26,78% të tregut, derisa në...
 • Veseli premton rritje 30 % të pagave dhe 25 % të pensioneve

  Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se Fillimi i Ri garanton një reformë të thellë në shëndetësi, ku mjekët tanë do të kenë paga dhe trajtim të dinjitetshëm. Në këtë mënyrë, tha Veseli, nuk do të ketë nevojë për trajtim jashtë vendit, por shërbimet do të kryhen në...
 • Haradinaj në Ferizaj premton 30% rritje të pagave për shërbyesit civilë

  Kandidati për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-NISMA, Ramush Haradinaj është duke qëndruar në qytetin e Ferizajt. Ai ka premtuar rritje të pagës minimale në Kosovë, dhe gjithashtu edhe rritje të pagave për shërbyesit civilë për 30%. “Paga minimale do të rritet në 200 euro, kurse shërbyesve civilë do tu rriten...