Prizren

 • Edhe në dyqanet e Prizrenit vendosen flamuj që tregojnë origjinën e produkteve

  Edhe në komunën e Prizrenit ka filluar të zbatohet urdhëresa e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë për verifikimin dhe etiketimin e mallit, si dhe përdorimin e flamurit mbi origjinën e produktit. Kësisoj në marketet e kësaj komune, afër produkteve janë vendosur flamuj që tregojnë origjinën e produktit. “Aksioni ka...
 • Drogë e armë në Prizren, një i arrestuar

  Policia e Kosovës, ka realizuar një plan operativ, duke bërë kontrollimin e një lokacioni në rajonin e Prizrenit, me ç’rast janë konfiskuar municion dhe drogë. Personi i arrestuar lidhur me këtë rast është V. K. lindur me 1995. Gjatë kontrollit në lokacionin e caktuar janë konfiskuar: 1 (një) qese...
 • Nxiti për vetëvrasje të miturën, arrestohet!

  Një person është arrestuar në Prizren, pasi që dyshohet ta ketë shtyrë në vetëvrasje viktimën e mitur femër. Viktima është duke u trajtuar në QKUK, ndërsa i dyshuari me vendim të prokurorit dërgohet në mbajtje....
 • Komuna e Prizrenit largon konstruksionet pa leje në Qendrën Historike

  Komuna e Prizrenit sot ka nisur aksionin e largimit të konstruksioneve metalike nga Qendra Historike, për të cilat është vlerësuar se janë vendosur pa marrë leje nga organet gjegjëse. Objektet afariste në këtë zonë ishin paralajmëruar që t’i largojnë, por në mungesë të vullnetit të tyre, këtë gjë e...
 • Vodhën para në një lokal, dy të arrestuar në Prizren

  Policia në Prizren ka identifikuar tre persona të cilët dyshohet se kanë vjedhur disa para në një lokal. Dy të dyshuarit e mitur janë arrestuar ku pas intervistimit në prani të kujdestarit familjar dhe avokatit mbrojtës me vendim të Prokurorit dërgohen  për 24 orë në qendrën e mbajtjes, kurse...
 • Me 96 të çertifikuar përfundon Akademia e Liderëve të Rinjë (Foto)

  Me pjesëmarrje dhe interesim të madh sot është mbajtur programi përmbyllës i “Akademisë së Liderëve të Rinjë”, raporton Gazeta e Re. OJQ IDEA sot ka realizuar programin përmbyllës të “Akademisë së Liderëve të Rinjë” në kuadër të programit është bërë shpërndarja e çertifikatave për pjesëmarrësit. Në këtë program morën...
 • Limaj në Prizren, prezanton aderimet e reja të Nismës

  Nismës Socialdemokrate, degës në Prizren nga sot i janë bashkuar dhjetëra ish aktivistë e drejtues të Partisë Demokratike në këtë qytet. Në një konference për media të Nismës ku prezent ishte edhe kryetari i këtij subjekti, Fatmir Limaj, janë prezantuar aderimet e reja. Kësisoj nga sot tek Nisma kanë...
 • Aktakuzë për dy të pandehur që rrahën një person gati për vdekje

  Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve M.L., dhe R.O., për shkak të veprës penale “Lëndim i rëndë trupor”. Sipas aktakuzës, i akuzuari M.L., personit tjetër i shkakton lëndime të rënda trupore me rrezikim të jetës. Prokuroria ka njoftuar për detajet e ngjarjes: Kështu, me datë...
 • Izolohet rasti i parë i gripit A në Kosovë për këtë sezon

  Laboratori i IKSHPK-Qendra Kombëtare e Gripit ka konfirmuar sot një rast pozitiv në Influencën A, nga gjithsej 76 mostra të dyshimta në grip. Nga 1 tetori deri më 9 janar 2019 në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike janë raportuar gjithsej 17.119 raste të dyshimta në grip, 2.9148 raste të...
 • Arrestohet për ngacmim të ish të dashurës

  Një person është arrestuar nga Policia, pasi që i njëjti kishte kanosur dhe ngacmuar ish të dashurën e tij. Rasti ka ndodhur në  ‘rrugën e Zanave’ në Prizren. Me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje....
 • Haskuka flet për problemet në Vetëvendosje dhe ato në Prizren

  Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka nga Vetëvendosje thotë se i është dukur absurd qëndrimi i ish-bashkëpartiakëve të cilët kanë thënë se do të largohen, nëse Albin Kurti kandidon për kryetar partie. Duke folur për largimin e 12 deputetëve nga partia e Kurtit, Haskuka pranon se ka qenë sfidë e...
 • Prizren – Qytetarët ‘lodhen’ nga pyetja: “Ka është rruga për në Ferizaj”, ja çfarë bëjnë ata… (Foto)

  Emërtimi i ndërlikuar i rrugëve dhe i shesheve në Prizren ka qenë gjithmonë debat në kuvendin e komunës së Prizrenit, edhe pse me qeverinë Haskuka kjo çështje ka filluar të trajtohet më mirë, shihet se ende ka mungesa në këtë drejtim. Së fundmi një foto e dërguar nga një...
 • Avni Dehari: Astriti më tha në Burgun e Prizrenit, se e kishin kërcënuar me dërgim në Kumanovë

  Babai i Astrit Deharit, Avni Dehari ka zbuluar detaje nga biseda në takimin e fundit me të birin në burg, dy vjet pas vdekjes të djalit të tij në Burgun e Prizrenit në rrethana të dyshimta. Avni Dehari në “Dossier D” me Fidan Ramën në RTV Dukagjini ka thënë...
 • Aktakuzë ndaj drejtorit të Inspektoratit në Prizren, keqpërdori detyrën

  Prokuroria Themelore në Prizren – Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit B.N. ish – drejtor i Inspektorateve në Prizren, për shkak se ka kryer veprën penale “Keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar”. Sipas aktakuzës, i pandehuri B.N. si person zyrtar me mosveprim duke shfrytëzuar...
 • Punësim në Gjermani apo “mashtrim i madh” ?

  Niveli i madh i papunësisë në Kosovës dhe numri i të rinjve të gatshëm për tregun e punës, ka bërë që ata të shikojnë çdo mundësi që u ofrohet për punësim jashtë vendit. E synim i shumë të rinjve nga Kosova është punësimi në Evropë të cilën e shohin...