lushtaku

 • Thaçi takon Lushtakun: Krenohemi me të kaluarën, besojmë në të ardhmen

  Presidenti Hashim Thaçi, ka takuar Sami Lushtakun, i cili javë më parë është ftuar nga Prokuroria Speciale e Dhomave të Specializuara në Gjykatën Speciale në Hagë. Thaçi thotë se Lushtaku ka dhënë kontribut të çmuar për pavarësinë e vendit. ‘Krenohemi me të kaluarën, besojmë në të ardhmen”, ka shkruar...
 • ​Lushtaku e Mustafa në vikend nisen për në Hagë, Dobruna nuk e di kur do të shkojë

  Këtë vikend ish-komandantët e UÇK-së, Sami Lushtaku dhe Rrustem Mustafa do të nisen për në Hagë, ku edhe do të intervistohen ditën e hënë nga Zyra e Prokurorit të Specializuar. Këtë për KosovaPress e ka konfirmuar avokati i Lushtakut  e Mustafës, Arianit Koci, i cili ka thënë se ende...
 • Lushtaku: Katër vitet e humbura, nuk ka asgjë që i kthen prapa

  Një ditë pas lirimit nga burgu, kryetari i Komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku theksoi për Radio Kosovën se dënimi i ish-ushtarëve të UÇK-së, më shumë është çështje politike se sa që lidhet me fajin e tyre. Ai tha se drejtësia ka dështuar qysh në fillim me ngritjen e aktakuzës...
 • Lushtaku pas lirimit, nderon Jasharajt (Foto)

  Sami Lushtaku ka vizituar Kompleksin Memorial të Jasharajve në Prekaz menjëherë pas daljes nga burgu i Gërdocit. Lushtaku që u shpall i pafajshëm nga shkalla e tretë e Gjykatës Supreme, në deklaratën e parë të tij për media, pas daljes nga burgu i sigurisë së lartë ka thënë se...
 • PDK përshëndet lirimin e Lushtakut, kërkon lirimin edhe të luftëtarëve tjerë

  Partia Demokratike e Kosovës e vlerëson të vonuar, por të drejtë, vendimin e institucioneve të drejtësisë për lirimin e ish-komandantit të UÇK-së, Sami Lushtaku, ndërsa kërkon lirimin edhe të luftëtarëve tjerë në rastin Drenica 1 dhe 2.   Komunikata e plotë e PDK-së:   Partia Demokratike e Kosovës vlerëson...
 • Lushtaku: Vetëm drejtësi kemi kërkuar deri më tani, asgjë tjetër (Foto)

  Sami Lushtaku i sa po liruar nga burgu tha se vetëm drejtësi kanë kërkuar deri më tani dhe asgjë tjetër. Ai theksoi se po del nga një burg dhe po hynë në një tjetër, duke mos sqaruar shumë për shkak se ishte edhe i emocianuar. Kurse Arianit Koci avokat,...
 • Musliu kështu e uron Lushtakun për lirimin nga paraburgimi

  Deputetja, Ganimete Musliu, ka uruar kryetarin e komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku, lirimin nga të gjitha akuzat. “Urime Kryetar! Edhe njëherë deshmuat që lufta e UÇK-se ishte lufte çlirimtare dhe e drejte”, ka shkruar Musliu në Facebook. Gjykata Supreme sot liroi Lushtakun nga të gjithat akuzat për krime lufte, për...
 • Lirohet Sami Lushtaku, e konfirmon avokati i tij Koci

  I akuzuari për rastin ‘Drenica’, Sami Lushtaku sot është liruar nga burgu. Avokati i tij, Arianit Koci ka thënë për lajmi.net se Gjykata Supreme e ka aprovuar lirimin e Lushtakut. Lushtaku ishte dënuar me 12 vite burgim nga Gjykata Themelore në Veri të Mitrovicës.  ...
 • Sami Lushtaku: Ivanoviqi në shtëpi, ne në burg!

  Në fjalën e tij gjatë seancës në Gjykatën Supreme, Sami Lushtaku Rastin “Drenica 1” e krahasoi me atë të Oliver Ivanoviqit. “Unë tërë kohën kam kërkuar nga prokuroria prova, nëse i referohesh aktakuzës tonë dhe asaj të Oliver Ivanoviqit aty janë të vrarë me emra dhe mbiemra dhe ai...
 • Koci pret qe nesër të lirohet Sami Lushtaku (Video)

  Gjykata Supreme nesër pritet ta japë verdiktin përfundimtar në rastin Drenica, lidhur me akuzat për krime lufte të bëra nga Sami Lushtaku, së bashku me disa nga bashkëluftëtarët e tij. Sipas aktakuzës Lushtaku së bashku me disa persona të tjerë kanë bërë krime lufte ndaj popullatës civile gjatë luftës...