ekonomia

 • I ngritet vlera punëtorëve të ndërtimtarisë në Kosovë, rriten mëditjet

  Punëtorët e sektorit të ndërtimtarisë në Kosovë janë bërë më të vlefshëm në javët e fundit. Shkuarja e një numri të konsiderueshëm të kësaj kategorie në shtetet përëndimore, sidomos në Gjermani, ka bërë që shumë kompani të përballen me mungesë punëtorësh. Për këtë, është rritur edhe vlera e tyre...
 • Buxheti dhe ekonomia ia shohin sherrin vonesave të formimit të Qeverisë së Kosovës

  Vonesa e konstituimit të institucioneve pas zgjedhjeve të 11 qershorit ka shkaktuar vonesë në rishikimin e buxhetit për vitin 2017. Pas formimit të institucioneve, më 22 shtator qeveria ka marr vendim për rishikimin e buxhetit për vitin 2017, mirëpo ai nuk është proceduar ende në Kuvendin e Kosovës për...
 • Mos e përqeshni diasporën, progresi i vogël në zhvillimin ekonomik vjen për shkak të tyre

  Ndërkohë që polemikat rreth diasporës tashmë janë fashitur, përtej tyre, duket që pikërisht mërgimtarëve duhet t’u atribuohet merita për progresin e vogël në zhvillimin ekonomik. Të dhënat nga Banka Qendrore e Kosovës tregojnë se në vitin 2016 të hyrat nga reminitencat kanë qenë afro 700 milionë euro. Por kjo shifër...
 • Evropa dhe Turqia: dashuri e zorit?!

  Fillimi i zhvendosjes së rritjeve të theksuara ekonomike nga perëndimi në lindje ka prodhuar rezultatet e para në ekonomitë e Bashkimit Evropian (BE) dhe jo vetëm. Përderisa strukturat e BE-së pothuajse po vend-numërojnë, kontinenti evropian është duke u përballur me një krizë ekonomike si rezultat i rritjeve të dobëta...
 • Kina rritet me shpejtësi, ekonomia tejkalon parashikimet 6.9 përqind

  Nga prilli deri në qershor, ekonomia kineze u rrit me 6.9%, një ritëm ky që kapërceu edhe parashikimet. Pekini po përpiqet fort të mbajë nën fre borxhin dhe tregun e tij imobiliar përmes masave të ashpra në sektorin e pronësisë dhe huadhënësit. Nuk ishin të paktë analistët që profetizonin...
 • Trump: Një i varfër nuk e bën dot detyrën e ministrit të Ekonomisë

  Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump tha se nuk do të donte të emëronte një person të varfër në krye të Ekonomisë, ndërsa justifikoi kabinetin e tij, i cili mendohet të jetë më i pasuri në historinë e vendit. Duke zhvilluar një bisedë me sekretarin e Tregtisë, Wilbur Ross, një...
 • Basha: PD vjen me një plan për të ndezur motorët e ekonomisë

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjatë takimeve që ka zhvilluar sot me qytetarë në Elbasan, deklaroi se gratë kanë vuajtur më shumë se të tjerët nga papunësia, shëndetësia e shkatërruar, varfëria si rezultat i prioriteteve të gabuara dhe se plani i tij ekonomik do të ndihmojë më shumë...
 • Rama: Do rrisim ekonominë dhe punësimin

  Kryetari i Partisë Socialiste dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama kërkoi mbështetjen e banorëve të Beratit për Partinë Socialiste, duke premtuar se në mandatin e ardhshëm do të punohet për rritjen ekonomike mbi 5 % si dhe rritjen e punësimit. Gjatë takimit me qytetar në Lapardha të Beratit, Rama...
 • Basha: Ekonomia, prioriteti im i palëkundur

  Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, gjatë një tubimi zgjedhor sot në Tiranë, tha se Shqipëria po vuan për shkak të mos përmbushjes së premtimeve nga ana e kryeministrit Edi Rama, ndërsa u zotua se nën qeverisjen e tij prioritet kryesor për vendin do të jetë zhvillimi ekonomik. Basha gjatë...
 • Ekonomia maqedonase shënon rritje zero në çerekun e parë

  Prodhimi bruto vendor i Maqedonisë ka shënuar në çerekun e parë të këtij viti rritje zero, tregojnë të dhënat e publikuara nga Enti shtetëror për statistika. Ekonomia maqedonase, sipas Tv Sitel, kjo periudhë ishte nën ndikimin e krizë politike, ndërsa ka pasur përmbajtje nga ana e kompanive sipas projekteve...
 • Basha: Do jem kryeministri i ekonomisë

  Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë fushatës elektorale në Kavajë, ka thënë sot se duke prezantuar kandidatin për kryetar Bashkie në Kavajë, Isa Sakjan, Basha tha se kavajasit do të votojnë numrin 3 për Kryetarë Bashkie, ndërsa po ashtu do të japin votën e tyre vendimtare për rrëzimin...
 • Basha: Ekonomia nuk mund të zhvillohet pa investime të huaja

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi të premten nga Korça se vetëm një ekonomi e fortë mund të ndërtojë shtet të fortë, dhe ekonomia nuk mund të zhvillohet pa investime të huaja strategjike. Basha vijoi fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 qershorit, me një takim në qytetin e...
 • Ekspertët:Politikanët me premtime qesharake për punësim

  “Çdo familje do të ketë së paku një të punësuar” është premtimi elektoral me të cilin disa nga politikanët po mundohen t’i bindin qytetarët që t’ua japin votën. Derisa zgjedhjet e kaluara u trumpetua se do të krijohen deri në 200 mijë vende të reja të punës, shifrat treguan...
 • Rama: Mandat të dytë për të rritur ekonominë dhe punësimin

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama kërkoi të enjten një mandat të dytë qeverisës për të rritur ekonominë dhe punësimin në vend. Ai në një takim elektoral në njësinë bashkiake numër 5 në Tiranë u bëri apel jo vetëm socialistëve, por edhe gjithë demokratëve që në 25 qershor të votojnë...
 • Thaçi në Kroaci: Bashkëpunimi ekonomik, prioritet i dy shteteve

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pas takimit me presidenten e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviq, ka zhvilluar takime edhe me kryeministrin kroat, Andrej Plenkoviq dhe kryeparlamentarin, Gordan Jandrokoviq. Presidenti Thaçi, pas takimit me kryeministrin Plenkoviq ka thënë se Kosova dhe Kroacia duhet të punojnë më shumë në rritjen e shkëmbimit tregtar...