Ekonomi

 • BB: Kosova do të ketë rritje ekonomike

  Raporti i fundit i Bankës Botërore për ekonominë globale ka parashikuar se Kosova do të ketë rritje ekonomike prej 4.5 për qind në vitet 2019, 2020 dhe 2021. Rritja ekonomike e parashikuar për vendet tjera të Ballkanit Perëndimor parasheh që Shqipëria të ketër rritje 3.6% në 2019 dhe 3.5%...
 • Beqaj në Dubai: Kosova të jetë një qendër rajonale për zhvillimin e ekonomisë digjitale

  Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj po prezanton Kosovën në Forumin Ekonomik, i cili po mbahet në Dubai, bën të ditur Ministria e Inovacionit dhe Ndërmarrsisë në një komunikate për media. Beqaj para  Ministrit të Ekonomisë së Dubait Sultan Bin Saed Al Mansouri, dhe pjesëmarrësve tjerë foli për...
 • Zhvillimi ekonomik lokal, prioritet për këtë vit

  Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur në takim pune kryetarët e Komunave në kuadër të “Forumi Konsultativ Qeveri – Komuna”. Me këtë rast, Haradinaj, ka thënë se gjatë vitit të kaluar kanë adresuar shumë sfida që kanë të bëjnë me komunat. “Përgjatë vitit 2018 janë identifikuar dhe adresuar shumë sfida...
 • Kosova prezantohet në forumin ekonomik në Dubai

  Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj do të marr pjesë në Forumin Ekonomik EBA në Dubai, më 16 Janar 2019. Ky Forum Ekonomik, është bashkorganizuar nga dy Qeveritë respektive dhe delegacioni shtetëror i Republikës së Kosovës do të pritet  nga homologët arab. Sipas kumtesës për media, synimi i...
 • Gjermania me rritjen më të vogël ekonomike në 5 vjet

  Ekonomia e Gjermanisë u rrit për 1.5% vitin e kaluar, shkalla më e ulët e saj që nga viti 2013, tregojnë shifrat e fundit zyrtare. Shifrat nga Zyra e Statistikave Federale treguan se ekonomia më e madhe e Evropës u rrit ndjeshëm. Rritja ekonomike në të vërtetë u tkurr...
 • Turqia e kishte nënshkruar që në vitin 2013, Kosova ende mban peng marrëveshjen për tregtinë e lirë

  Po bëhen afro gjashtë vjet që kur në Ankara, në shtator të vitit 2013, është nënshkruar marrëveshja për tregti të lirë mes Kosovës e Turqisë. Marrëveshja ishte nënshkruar pas negociatave të vazhdueshme për një vit në mes të dy ekipeve negociatore, shkruan Gazeta e Re. Marrëveshja për tregti të...
 • Kina premton “kundërsulm” pas tarifave të reja të Trumpit

  Kina ka deklaruar se është duke planifikuar të nisë një ankesë të re në Organizatën Botërore të Tregtisë (WTO) kundër tarifave të presidentit amerikan, Donald Trump. Ky kërcënim vjen pasi Shtetet e Bashkuara kanë aplikuar valën e dytë të tarifave në vlerë të 16 miliardë dollarëve në mallrat kineze,...
 • Lufta tregtare ndaj SHBA-ve, përfshihet edhe India

  Pas Kinës, Rusisë, Turqisë dhe disa vendeve të mëdha të Bashkimit Europian, edhe India është gati të aplikojë tarifa ekstra për mallrat e importuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Zyrtarët nga New Dehli janë të zhgënjyer me sjelljen e SHBA-ve, që përfshiu edhe Indinë në listën e vendeve...
 • CNN: Lufta tregtare me Turqinë shkaktoi rënie në borsat amerikane

  Turqia dje ka dyfishuar tarifat ndaj produkteve të importit me origjinë amerikane, siç janë makinat, produktet elektronike, alkooli dhe shumë produkte të tjera në atë që zëvendës-presidenti turk, Fuat Oktay e ka cilësuar si përgjigje ndaj sulmeve të Shteteve të Bashkuara mbi ekonominë turke. Ky hap, sipas CNN vjen...
 • Parandalohet rritja e dollarit, fillon vlerësimi i lirës turke, ja gjendja aktuale e valutave

  Turqia është duke u ballafaquar me një kolaps të monedhës që kërcënon të shkaktojë një krizë ekonomike. Që nga fillimi i vitit, lira turke ka humbur gati 20 për qind të vlerës kundrejt dollarit amerikan edhe pse arriti ta merrte veten pas një rritjeje të normës së interesit nga...
 • Femrat shqiptare “diskriminohen” nga kompanitë e huaja, ja arsyeja…

  Femrat në të gjithë sektorët e ekonomisë, paguhen më pak sesa meshkujt në Shqipëri, por, për kompanitë me pronësi të huaja diferenca është mjaft e lartë. Sipas të dhënave të INSTAT, Paga mesatare mujore bruto për një të punësuar me pagë mashkull në ndërmarrjet e huaja, për vitin 2016...
 • Kujdes! Nobelistët paralajmërojnë krizë të re ekonomike

  Elita e ekonomistëve globalë besojnë se e ardhmja e euros është e pasigurt. Ata paralajmërojnë një krizë financiare. Ky është një rrezik që është lënë pas dore, pasi udhëheqja politike kohët e fundit është e fokusuar në çështjet që kanë të bëjnë me terrorizmin, apo mundësinë e një konfrontimi...
 • Lëndët djegëse tashmë një kërcënim edhe për industrinë gjermane të automobilave

  Anëtarë të qeverisë flasin për një barrë të rëndë për Gjermaninë dhe kërkojnë nga prodhuesit e automobilëve reagim të shpejtë ndaj krizës së lëndëve djegëse. Ekonomistët parlajmërojnë një ngadalësim të zhvillimit ekonomik. Ministri federal i Transporteve Alexander Dobrindt ka kërkuar nga prodhuesit e automobilëve të reagojnë. “Industria e automobilëve...
 • Një mijë ekonomi përfitojnë nga projekti i KEDS-it në Pejë

  Rreth njëmijë familje dhe biznese të shtrira në zonën qëndrore të qytetit të Pejës, që nga ‘Dulia’ tek ‘Ura e Gurit’ e gjer tek Hoteli ‘Gold’, kanë pëfituar tension stabil, energji kualitative dhe kanë shmangur rrezikun e avarive të ndryshme energjetike ndër vite. Kjo është bërë e mundur pas...
 • KEDS premton se do të ketë pa ndërprerje energji elektrike në ditën e zgjedhjeve

  KEDS/KESCO njofton se është mobilizuar komplet që të ofrojë siguri maksimale të furnizimit me energji elektrike për ditën e votimit, pra të dielën. KEDS njofton se gjendja e gatishmërisë së plotë nisë qysh në ora 7:00 të mëngjesit të së dielës, kur edhe nis votimi. Mobilizimi përfshinë angazhim tri...