Sulmet ajrore amerikane lënë 60 të vrarë në Somali

Në sulmet e fundit ajrore amerikane në Somali, rreth 60 anëtarë të grupit “Al Shabab” janë vrarë, që është goditja më e fuqishme ndaj këtij grupi në vitin e fundit.

Ushtria amerikane tha se grevat u kryen javën e kaluar pranë Hararder dhe se “rreth 60 terroristë” u vranë.

Por sipas agjencisë AJ+, gjatë bombardimeve janë vrarë edhe disa civil të cilët janë identifikuar gabimisht sikur militantë.

Reuters kujton se në nëntor të vitit të kaluar më shumë se 100 anëtarë të Al Shabaab u vranë në sulmet ajrore amerikane.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet