Studim i ri shokues: Ja pse nuk duhet ta hani mishin e derrit

Shkenca thotë që mishi i derrit nuk është i mirë për organizmin tonë, pavarsisht se është një nga ushqimet që preferohet më së shumti.

Doktor Nezar Dakir në një studim të fundit të tij, publikuar në revistën ndërkombëtare, “Healthyfood” thotë se: Derri ha gjithçka, ai është një fshirës i oborreve dhe fushave, ai ha plehrat mbeturinat dhe njëkohësisht kafshon me dhëmbët e tij minjtë.

Studime bën me dije se në trupin e derrit ndodhen plot 450 sëmundje, ku 12 prej tyre janë ngjitëse. Disa prej sëmundjeve janë sëmundja e lukthit, ku jashtëqitja përzihet me gjakun, botulizmi një lloj helmimi, krimbat ascaris që ndonjëherë është vdekjeprurëse, mëlcia e sëmurë.

Gjithashtu dhjami i tij shkakton kancerin e zorrës së trashës, rektumin, prostaten apo kancerin në gji.

Mishi i derrit është një nga mishrat me më shumë kolekterol, prandaj ai shkakton obezitetin dhe sëmundje të tjera të rrezikshme si zgjebja, alergjia, apo ulcerat e stomakut.

Kategoritë
KurioziteteShëndetësiTë ndryshme

Të ngjajshmet