SpaceX shtyn fluturimin historik drejt hapësirës për shkak të motit të keq

Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine konfirmoi në Twitter se lançimi është shtyrë për të shtunën, duke theksuar se “siguria e anëtarëve tanë të ekuipazhit është prioriteti kryesor i agjencisë”

Agjencia Hapësinore Amerikane (NASA) dhe prodhuesi privat i anijeve kozmike SpaceX kanë shtyrë lançimin e tyre historik në hapësirë të mërkurën pasi kushtet e këqija të motit rrezikuan sigurinë e ekuipazhit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine konfirmoi në Twitter se lançimi është shtyrë për të shtunën, duke theksuar se “siguria e anëtarëve tanë të ekuipazhit është prioriteti kryesor i agjencisë”.

“Ne do të përpiqemi, të provojmë përsëri #LaunchAmerica të shtunën me ngritje në 3:22 pasdite sipas kohës lokale (19:22 sipas orës së Evropës Qendrore)”, tha ai.

Rifillimi u konfirmua edhe nga SpaceX, i cili tha se orari kohor i përmendur nga Bridenstine është “mundësia e ardhshme e lançimit” të misionit.

Kur të përfundojë, hedhja në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor nuk do të shënojë vetëm fillimin e parë të manovruar të SpaceX, por do të jetë anija e parë kozmike e zhvilluar private, e cila do t’i dërgojë njerëzit në hapësirë. Do të jetë hera e parë që astronautët janë dërguar në hapësirën e jashtme nga SHBA pasi që NASA përfundoi programin e saj në korrik 2011.

Lançimi mund të jetë fillimi i një epoke të re ku kompanitë private, jo qeveritë, i dërgojnë njerëzit në hapësirë.

Blastoff ishte planifikuar të nisej në ora 16:43 sipas kohës lokale (20:43 sipas orës së Evropës Qendrore), por moti rreth Cape Canaavayê të Floridas ishte i mbuluar nga shiu, retë dhe stuhitë që në fund prishën planet.

Bob Behnken dhe Doug Hurley, dy astronautët e NASA-s që do të transportohen në hapësirë ​​brenda anijes kozmike shumë përdorimëshe të SpaceX Dragon, ishin ulur në anije disa orë para lançimit të saj.

Ata u dërguan në platformën e Tesla Model X, “SUV luxury” të ndërtuara nga kompania e automjeteve elektrike, drejtor ekzekutiv i së cilës është Elon Musk. Ai është gjithashtu drejtor ekzekutiv edhe i SpaceX.

“Kjo është një ëndërr që bëhet realitet. Unë mendoj për veten dhe për të gjithë në SpaceX”, tha Musk disa orë para lançimit.

“Nëse dikush do të më thoshte në vitin 2002 se unë do të qëndroja këtu me administratorin e NASA-s, duke takuar astronautët, raketat dhe anijet kozmike në Pad 39A, platforma më e mirë në botë, është një nder që jem këtu, do të thoja, o njeri nuk e di se për çfarë po flet”, tha ai.

Kategoritë
Të ndryshmeTeknologji