Solana: Duhet t’i kërkojmë falje Erdoganit, NATO ishte në dijeni për grusht shtetin në Turqi

Ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Javier Solana ka deklaruar se NATO-ja ishte në dijeni të organizimit të grushtshtetit ushtarak në Turqi në vitin 2016. Në një “cicërimë” në profilin e tij në Twitter, Solana ka shkruar se megjithëse kishin këto informata ata nuk reaguan për ta ndihmuar Turqinë.

“Duhet ta pranojmë! Në kishim dijeni se puçi ushtarak i 15 Korrikut do të ndodhte, por nuk e ndihmuam Turqinë. Për këtë arsye, Aleanca Veriatlantike duhet t’i kërkojë ndjesë z. Erdogan”, ka shkruar Javier Solana, transmeton Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet

 • Ahmeti reagon për “veteranët e rrejshëm”

  Kryetari i komunës së Prishtinës, kryeqytetit të Kosovës, Shpend Ahmeti, ka reaguar ndaj publikimeve ku thuhet se 19,000 veteranë të rrejshëm përfshihen në draft aktakuzën e prokurorit Elez Blakaj...
 • Dy milionë muslimanë pritet të nisin Haxhin

  Dy milionë muslimanë pritet të mbërrijnë javën e ardhshme në Arabinë Saudite për pelegrinazhin e përvitshëm të Haxhit. Këtë vit do të marrin pjesë edhe pelegrinët nga Irani, autoritetet...
 • Pesë shpjegime mbi krizën ShBA-Turqi

  Pak muaj më parë, marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe Ankarasë i ngjanin qetësisë që i paraprin një stuhie. Shkak ishte mbajtja në burg e një pastori amerikan, që akuzohet se...
 • Divorci dhe liria e grave

  Divorci mund të mos jetë ajo që e dëshirojnë, por çifteve ndonjëherë nuk u mbetet zgjidhje më e mirë. Rekomandohet si opsion, veçanërisht, për t’i shmangur pasojat e mëdha...