Sllovenia ka 13 raste të reja, 6 të importuara nga Kroacia, BiH, Serbia dhe Kosova

Në Slloveni në 24 orët e fundit nuk ka pasur vdekje të reja të koronavirusit, dhe janë testuar 984 persona, përfshirë 13 persona, konfirmoi qeveria sllovene të martën.

Kjo është rritja më e madhe ditore në raste të reja në javët e fundit dhe ditëve të fundit.

Gjashtë raste të importuara, disa nga Kroacia

Javën e kaluar, në Slloveni u zbuluan gjithsej 25 raste të reja të infeksionit koronavirus, më së shumti që nga java e 27 prillit deri më 3 maj, kur kishte 37.

Nga 13 raste të reja, 6 infeksione u “importuan” nga BiH, Serbia, Kroacia dhe Kosova.

Spitali aktualisht është duke trajtuar pesë pacientë me covid-19, njëri prej të cilëve është në kujdes intensiv. Numri i vdekjeve nga covid-19 mbetet 109 sepse nuk ka pasur vdekje të reja në 24 orët e fundit. Në Slloveni, që nga fillimi i epidemisë deri më tani, janë konfirmuar 1534 persona të infektuar me mbi 94 mijë testime, dhe 49 janë akoma raste aktive të infeksionit.

Ata thonë se nuk është vala e dytë akoma

Trendi në rënie në rastet e reja ka qenë premtues, dhe tani numrat janë duke u mbajtur në një “nivel të qëndrueshëm”, tha të martën Mario Fafangel, drejtori i Qendrës për sëmundje infektive të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik (NIJZ).

“Ne vështirë se mund të flasim për valën e dytë të epidemisë, ne në të vërtetë po flasim për majat e saj,” tha Fafangel, duke shtuar se të gjitha shtetet tani po përpiqen t’i mbajnë gjërat nën kontroll globalisht sepse masat e marra nga shtetet individualisht nuk janë të mjaftueshme.

Ai theksoi se tabloja epidemiologjike e Sllovenisë ishte “ende shumë e mirë” në krahasim me vendet e tjera të Bashkimit Evropian dhe se të gjitha rastet e infektuara të infeksionit ishin “nën kontroll”.

Kategoritë
LajmeRajoni