Slloveni fitoi Tour de France dhe theu një seri rekordesh

Slloveni Tadej Pogaçar (Emiratet e Bashkuara Arabe) është fituesi i edicionit të këtij viti të garës më të madhe në botë për biçikleta, Tour de France, e cila përfundoi sot në Paris.

I riu Pogačar, i cili do të mbush 22 vjeç të hënën, pas 59 javësh vozitje në Francë, arriti 59 sekonda kohë më të mirë se bashkatdhetari i tij nëntë vjeçar Primož Roglič (Jumbo-Visma), i cili përfundoi në vendin e dytë, ose 3:30 nga i treti Australian Richie Porte (Udhëtim-Seagafredo).

Kështu Pogaçar u bë fituesi i dytë më i ri në Tour në historinë 117-vjeçare të garës. Më i ri se ai ishte vetëm Henri Cornet i cili u shpall fitues në 1904 katër muaj pas përfundimit të garës dhe skualifikimit të katër biciklitëve të parë.

Në rrugën e një fitoreje të madhe, Pogaçar arriti tri fitore në skenë, dhe më e rëndësishmja ishte e Shtune kur ai arriti 1:56 kohë më të mirë se Rogliç në provën e gjatë individuale 36.2 dhe shndërroi hendekun e 57 sekondave në një avantazh prej 59 sekondash. Të Dielën, atij iu desh të kalonte vetëm vijën e finishit të skenës 122 kilometra nga Mantes-la-Jolie në Champs Elysees në Paris, gjë që e bëri pa asnjë problem.

Kështu Pogaçar u bë sllovenia e parë që fitoi garën më të madhe të biçikletave në botë. Deri më tani, vendosja më e mirë sllovene në Tour ishte vendi i katërt i Roglič nga 2018. Gjithashtu, kjo është fitorja e dytë sllovene në një garë çiklizmit tre javësh, pasi Roglič fitoi Vuelta a España vitin e kaluar.

Përveç bluzës së verdhë për më të mirën në renditjen e përgjithshme, Pogaçar gjithashtu fitoi një bluzë me pika për alpinistin më të mirë dhe një bluzë të bardhë për biciklistin më të mirë nën 25 vjeç.

Bluza e vetme që nuk përfundoi në posedim të Pogaçar është jeshile për vrapuesin më të mirë, dhe atë e fitoi irlandezi Sam Bennett (Deceuninck-QuickStep), i cili e konfirmoi atë me një fitore në fazën e fundit, të 21-të.

Me një sprint superior në 200 metrat e fundit, Bennett tejkaloi lehtësisht kampionin aktual të botës, Dane Mads Pedersen (Trek-Segafredo) dhe Sllovarin Peter Sagan (BORA-Hansgrohe), i cili përfundoi i dyti dhe i treti.

Kategoritë
Sport

Të ngjajshmet