Si gjermanët fituan koronën: Një video nga e ardhmja i thotë të gjitha (Video)

Një seri videosh të bëra në Gjermani me zgjuarsi flasin për rëndësinë e zvogëlimit të kontakteve shoqërore dhe promovimin e qëndrimit në shtëpi në mënyrë që vendi të luftojë virusin korona. Njëri prej tyre përshkruan një burrë të moshuar i cili në një kohë të ardhshme kujton dimrin e vitit 2020, kur brezi i tij kapërceu infeksionin.

Tregimet e tij dhe të miqve të tij u bënë të njohur në rrjetet sociale dhe provokuan reagime të shumta.

“Unë mendoj se ishte dimri i vitit 2020 kur sytë e të gjithë vendit ishin përqendruar tek ne. Isha vetëm 22 vjeç, isha duke studiuar, kur erdhi vala e dytë. 22, në atë moshë ju doni të argëtoheni, studioni, takoni miq të rinj dhe gjithçka që shkon me të. Ju dilni për të pirë me miqtë, ”thotë burri.

“Rreziku i padukshëm kërcënoi gjithçka në të cilën ne besonim. Papritmas, fati i të gjithë vendit ishte në duart tona. Ne mblodhëm guximin dhe bëmë gjithçka që pritej nga ne. Ne bëmë të vetmen gjë të vërtetë – asgjë. Absolutisht asgjë! ”Shtoi ai.

“Ne ishim dembelë si rakun. Ne u ulëm në shtëpi ditë e natë dhe luftuam përhapjen e virusit. Shtrat ishte balli ynë, dhe durimi ynë ishte arma jonë. E dini, ndonjëherë duhet të buzëqesh vetvetiu kur mendoj për atë kohë. Ky ishte fati ynë. Kështu u bëmë heronj, atëherë, gjatë kurorës në vitin 2020 “, përshkroi ai.

Qeveria gjermane njoftoi se këto janë disa video komike të cilat i tregojnë publikut se zvogëlimi i kontakteve me njerëz të tjerë është thelbësor për ndalimin e përhapjes së infeksionit, raporton BBC.

Videoja e dytë tregon një vajzë, dhe e treta tregon një burrë tjetër që shikon prapa ditëve të tij gjatë pandemisë.

“Para pandemisë, unë isha, pa dyshim, më dembeli në vendin tim. Unë pothuajse kurrë nuk kam dalë nga banesa, kam luajtur video lojëra dhe kam ngrënë ushqim të ftohtë të konservuar, sepse isha shumë dembel për t’i ngrohur ato. Kur u përhap virusi, unë mbeta me të njëjtën qese dembele me patate që kisha qenë më parë. Por, ndryshe nga unë, bota ka ndryshuar. Për të ndaluar përhapjen e virusit, njerëzit u bindën të qëndronin në shtëpi. “Papritmas, vetëm përtacia mund të shpëtojë jetë, dhe unë isha kampion në këtë,” deklaron ai.

Videot shkaktuan  komente në rrjetet sociale, shumë i vlerësojnë ata, por disa gjithashtu i kritikojnë për krahasimin me Luftën e Dytë Botërore.

Në Gjermani, si pjesë e masave për të parandaluar përhapjen e virusit, kafenetë, restorantet dhe vendet e argëtimit janë mbyllur dhe masa të reja më të rrepta janë të mundshme.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet