Shpërthen autobusi në Zimbabve, 42 të vdekur dhjetëra të plagosur

Në një incident të tmerrshëm në Zimbabve, një autobus që udhëtonte në pjesën jugore të vendit shpërtheu brenda natës, duke lënë më shumë se 42 të vdekur dhe të paktën 20 të tjerë u plagosën rëndë.

Incidenti tronditëse ka ndodhur në natën e enjte, kur autobusi po udhëtonte në një autostradë nga kalimin kufitar i Afrikës së Jugut në qytetin e dytë më të madh në Zimbabve, Bulawayo.

Sipas policisë lokale në Zimbabve, autobusi shpërtheu në flakë dhe shpërtheu kur ai po udhëtonte mes të qyteteve të Beitbridge dhe Gwanda përmes qytetit të Filabusi në provincën jugperëndimore Zimbabvesë të Matabeleland Veriut.

Të premten në mëngjes, ekipet e policisë u mblodhën në vendin e aksidentit në rrethin e Gwanda – e cila është rreth 550 km (340 milje) në jug të kryeqytetit Zimbabvesë, Harare – u tha gazetarëve se zjarri përfshiu të gjithë autobusin, duke e lënë atë të digjen plotësisht.

Policia lokale thanë se ata i larguan mbetjet djegura e pasagjerëve nga autobusi dhe ka konfirmuar se të paktën 42 persona kanë vdekur në këtë tragjedi.

Zëdhënësja e Policisë Charity Charamba konfirmoi se më shumë se 42 njerëz u vranë në këtë incident dhe të paktën 20 kishte pësuar djegie të rënda dhe janë transportuar në një spital lokal në qytet Gwanda.

Ajo tha: “Në këtë moment, ne e dimë se më shumë se 42 njerëz kanë vdekur. Oficerët tanë të policisë janë në vendin e ngjarjes.”

Megjithatë, zëdhënësja ka refuzuar të komentojë zyrtarisht mbi shkakun e aksidentit.

Zyrtarët kanë treguar se dyshojnë  një rrjedhje bombole gazi mund të jetë shkaku i incidentit.

Një raport në mediat e shtetit  gjithashtu ka deklaruar se zjarri mund të ketë shpërthyer për shkak të një bombol gazi  brenda autobusit.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet