Shoferi i xhindosur i qëllon me armë policit (Video)

Policia e Arkansasit ka postuar pamjet e momentit kur një prej oficerëve të tyre i shpëtoi mrekullisht vdekjes kur një shofer “i çmendur” hapi zjarr pa paralajmërim gjatë një ndalese rutinë.

Agresori Luis Cobos Cenobio hapi zjarr me një pistoletë në Uashington County Cpl., pasi oficeri i policisë Brett Thompson e ndoqi atë pasi kishte shkelur rregullat e qarkullimit.

Sipas policisë, Thompson ndaloi automjetin me dy pasagjerë teksa po udhëtonte poshtë Steele Road, Tontitown. Megjithatë, kur oficeri shkoi për t’iu afruar makinës, shoferi “hapi menjëherë derën dhe filloi të qëllonte me armë.”

Since there is already bystander footage that has been shared via social media and local news outlets regarding the traffic stop that occurred this past Sunday (Nov 11, 2018), and because of the great public interest it has generated, Sheriff Helder made the decision to share the combined footage that includes Corporal Thompson’s dash cam as well. We are so thankful Corporal Thompson, all other officers who were involved, as well as citizens who were in the areas of the incident, were unharmed.NOTE: Below is the news release issued on 11/11 about the incident. The suspect was located and arrested. The female wanted out of the vehicle and it was determined she didn’t commit a crime. The suspect is currently being held at the Washington County Detention Center on (4 Counts) Attempted Capital Murder, Act of Terrorism, Fleeing, PCS Marijuana, Possession of Drug Paraphernalia.News Release November 11, 2018 Suspect Shot at Deputy on Traffic Stop, Takes Off, Arrest Made after Pursuit and Exchange of Gunfire, Multiple Agencies Involved On November 11, 2018 at approximately 12:43 p.m., Washington County Corporal Brett Thompson initiated a traffic stop on the driver of a vehicle (green Saturn), traveling northbound on S. Barrington Road near Steele Road in Tontitown, for a traffic violation. The driver refused to stop, then turned eastbound onto Steele Road, slowed down, but continued driving. Corporal Thompson could see the driver moving around in the seat, and could see there was a passenger with him as well. The driver of the vehicle eventually stopped on Steele Road. When Corporal Thompson exited his vehicle, the driver immediately opened his car door and began shooting at Corporal Thompson. Corporal Thompson returned fire and numerous rounds were exchanged before the suspect jumped back into his vehicle and took off, eastbound on Steele Road. He traveled a short distance, stopped and let a female passenger out of the vehicle, then took off again. A Be On the Lookout (BOLO) was issued for the suspect and vehicle. A Springdale Police officer located the vehicle on 71B near Shady Grove Road in Springdale, where shots were exchanged again. The suspect was pursued into Fayetteville, where Fayetteville Police and Arkansas State Police joined the pursuit. The suspect traveled back into Springdale, where he was eventually stopped at Don Tyson and S. Thompson and arrested by Springdale Police Officers. When the suspect, identified as Luis COBOS-CENOBIO, H/M, 29, was arrested, he had a wound to the left arm/shoulder. Springdale Police transported him to Northwest Medical Center, where he was treated and released into their custody. No officers or deputies were injured in the incident. Arkansas State Police will be investigating the officer involved shooting. ####

Publiée par Washington County Sheriff's Office sur Mardi 13 novembre 2018

Incidenti, i cili zgjati vetëm 53 sekonda, e pa oficerin Thompson të tërhiqej për të shpëtuar kokën.

Agresori i plagosur u arratis nga vendi i ngjarjes, por më pas u arrestua më 11 nëntor në Springdale, Arkansas, dhe u dërgua në spital. 29-vjeçari tani përballet me dënim të mundshëm me jetë pas hekurave, pasi tentoi të vriste një oficer.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet