Shkencëtari kryesor kinez injektohet me vaksinë eksperimentale kundër COVID-19

Një nga shkencëtarët kryesorë të Kinës është injektuar me një vaksinë eksperimentale të coronavirusit për të inkurajuar publikun që ta ndjekin shembullin e tij kur të aprovohet një e tillë.

Gao Fu, kreu i Qendrës Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, nuk ka thënë kur apo si u bë kandidat për vaksinim, duke e lënë të paqartë nëse ishte injektuar si pjesë e një gjykimi njerëzor të aprovuar nga qeveria, raporton skynews.

Kina po garon me kompanitë amerikane dhe britanike që janë në garë për një vaksinë që do të ndihmojë në përfundimin e pandemisë – një veprim që do të ishte edhe një triumf shkencor dhe politik, transmeton Telegrafi.

Tetë nga afro dy duzina vaksina të mundshme të fazave të ndryshme të testimit njerëzor në të gjithë botën janë nga Kina.

Gao nuk pranoi të thoshte me cilën nga vaksinat u injektua, duke thënë se nuk dëshironte të dukej si “po bënë një lloj propagande” për një kompani të veçantë.

“Unë do të zbuloj diçka të fshehtë: Unë jam injektuar me një nga vaksinat. Shpresoj se do të funksionojë”, tha ai.

Gao tha që e bëri injektimin për të ngjallur besimin e publikut në vaksinat, veçanërisht në mes të një rreziku të mosbesimit në rritje që ka nxitur teoritë e komplotit dhe sulmet ndaj shkencëtarëve.

Ndryshe, 16.5 milionë persona janë infektuar me coronavirus dhe kanë vdekur 655 njerëz. /Telegrafi/

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet