Shikoni se çfarë lloj aeroplanësh luftarakë planifikon të blejë Serbia nga Rusia (Video)

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, njoftoi sot se Serbia do të investojë në industrinë e mbrojtjes.

Gjatë një turneu në batalionin tank të Brigadës së Parë të Ushtrisë, Vuçiq tha se ai do të bëjë një kontratë me kompaninë shtetërore Jugoimport SDPR për rendin më të madh të automjeteve të blinduar nga industria e brendshme ushtarake deri më tani.

Ai thotë se do të zhvillojë aviacionin

Përveç kësaj, Vuçiq thotë se është e pabesueshme që vendet rreth Serbisë kanë para për të blerë armë, dhe ai gjithashtu thotë se kjo ndodh sepse ata marrin donacione nga NATO, SHBA dhe Gjermania.

Ai thotë se Serbia nuk dëshiron të marrë pjesë në garën e armëve, por se gjithmonë do të ketë mjaftueshëm për të garantuar stabilitetin, sigurinë dhe paqen për serbët.

Përveç kësaj, ai tha se Serbia do të zhvillojë aviacionin, veçanërisht bomba dhe luftëtarët, si dhe mbrojtjen ajrore.

Njoftoi blerjen e avionëve ushtarakë

“Do të duhet të blejmë disa aeroplanë luftarakë multifunksionalë. Ne kemi iniciuar nisma të caktuara dhe do të kërkojmë forcim të mëtutjeshëm të atyre njësive dhe kapaciteteve “, deklaroi Vuçiq, raporton Nova.rs.

Ai gjithashtu tha se deri në fund të vitit, Ushtria Serbe do të ketë 12 sisteme PASARS, të pajisura me raketa dhe topa.

Vuçiq tha gjithashtu se Ushtria Serbe kishte forcuar shumë forcën e saj ajrore, madje 20 herë më shumë se shtatë ose dhjetë vjet më parë.

Disa media serbe raportojnë se Serbia ka kërkuar zyrtarisht miratim nga Shtetet e Bashkuara për të blerë 20 luftëtarë-sulmues, por ata gjithashtu shkruajnë se Shtetet e Bashkuara ende nuk janë përgjigjur.

Le të kujtojmë, Serbia mori gjashtë MiG nga Rusia në vitin 2018 ./Gazetaere

Kategoritë
LajmeRajoni