SHBA, numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19 tejkaloi 10 milionë

Në 24 orët e fundit, numri i të infektuarve me koronavirus në SHBA është rritur për 133.902, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 10.068.555

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 242.316, prej të cilëve 1.218 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit, transmeton Anadolu Agency (AA).

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave.

Të dhënat nga faqja e internetit “Worldometer” tregojnë se në 24 orët e fundit, numri i të infektuarve me koronavirus në SHBA është rritur për 133.902, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 10.068.555.

Ndërkaq, në mbarë vendin, deri më tani janë shëruar rreth 6,4 milionë të infektuar, ndërsa numri i testeve ka arritur në mbi 155 milionë.

Aktualisht, shteti i Teksasit është më i godituri në SHBA, me 1.007.155 raste të konfirmuara, ndërkohë që numri më i lartë i vdekjeve është regjistruar në New York, me gjithsej 33.786 viktima.

Pas SHBA-së, numrin më të madh të të infektuarve e kanë regjistruar India me mbi 8,47 milionë raste dhe Brazili me mbi 5,63 milionë.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet