Seriali Ertuğrul, si një seri epike në TV u bë ‘Game of Thrones Muslimanëve’

Ajo ka të gjitha shenjat e një blloku, por ajo që e ka shndërruar këtë sagë turke në një fenomen global është paraqitja e saj e nuancuar e botës islame.

Në një udhëtim në Stamboll dy vjet më parë, jashtë një restoranti një hedhje guri nga Xhamia Blu, mbërriti kamerieri. Ndërsa ai u përkul përpara për të kaluar një menu, emri në simbolin e tij të argjendtë kapi syrin e nënës time: “Emri juaj është Turgut?” Si personazhi në Ertuğrul? ” Në një sekondë të ndarë, të dy ishin zhytur në një shkëmbim të pakënaqur në turqisht dhe anglisht të prishur për një seri hitesh për të cilën nuk kisha dëgjuar kurrë. Për tmerrin tim, nëna ime filloi të bërtiste “Haidar Allah!” dhe “Ey Vallah” – shprehje nga seriali, të cilat i mësova më vonë – në kënaqësinë e kamerierit tonë, i cili mërziti një buzëqeshje të gjerë, Cheshire të maceve.

Seriali që nëna ime po i referohej ishte Diriliş: Ertuğrul (Ngjallja: Ertugrul). E vendosur në shekullin XIII, është një dramë historike e mbështetur lirshëm në jetën e Ertuğrul Ghazi, babait të Sulltan Osmanit, i cili themeloi perandorinë Osmane.

Engin Altan Düzyatan luan heroikun, hirsute Ertuğrul, duke luftuar në mënyrë të përsosur një grup kryqtarësh të egër, Templarë, Bizantinë dhe Mongolë. Si djali i prijësit të fisit, Sulejman-Shah, Ertuğrul mbart fatin e popullit të tij, fisit Kayi, mbi supet e tij të riparuara, por ai mbart një peshë më të rëndë në zemrën e tij: dashuria e tij e padurueshme për “gazelën me sy të gjerë” , princesha Seljuk Halime Hatun, e luajtur nga Esra Bilgiç.

Me shumë romancë, veshje të bollshme, një rezultat muzikor gjithëpërfshirës dhe skena të betejës së përgjakshme, shfaqja pesë-sezonale, si dhe mbajnë shenjat e një epopeje të Ridley Scott, është quajtur “Lojë myslimane e froneve”. Pamja e tij pozitive e ritualeve dhe shkrimeve islame, e cila shpesh përfshin fjalë diturie nga Ibn Arabi i Andalucía – një nga filozofët më të mëdhenj muslimanë – e ka ndihmuar atë të gdhendë një vend unik në peizazhin e argëtimit. Atje qëndron thirrja e saj globale për diasporën myslimane.

Që nga publikimi i saj në vitin 2014, seriali turk turk ka kapur audiencë në Amerikën Latine, Azinë e Jugut dhe Afrikën. Nipi i Nelson Mandelës dhe presidenti i Venezuelës, Nicolás Maduro, janë midis ushtrisë së saj të tifozëve. Versioni i titrave anglez të lëshuar në Netflix në vitin 2017 ka ngjallur audiencën anglisht-folëse në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe SH.B.A. Seriali tani është aq i popullarizuar sa është botuar në gjashtë gjuhë dhe është transmetuar në 72 vende. Vetëm në YouTube, Ertuğrul ka tejkaluar 1.5bn shikime.

Prodhuesi i saj, Radio Televizioni Turk (TRT), e përshkruan atë si një shfaqje me një “aftësi për të lidhur audiencën globale përmes vlerave të përbashkëta. Ndjenja më e fortë që shprehin fansat në lidhje me shfaqjen është se ata janë në gjendje ta shohin veten në personazhet hero të shfaqjes. Shpesh historitë që ne shohim në prodhime të mëdha u mungon nuanca se si ata portretizojnë tregime dhe karaktere që nuk përshtaten me një myk tipik. ”

Në të vërtetë, për Tausif Khan, një menaxher i vjetër 30-vjeçar në një firmë konsulente në Mbretërinë e Bashkuar, ishte hera e parë që ai pa historinë e tij kulturore dhe fetare të pasqyrohet fuqishëm. “Nëse jeni e bardhë, ju merrni Downton Abbey dhe të gjitha këto periudha dramash,” thotë ai. “Kurdoherë që shoh dramë historike për aziatikët britanikë, janë gjithmonë” aziatikë të varfër “në vitet 1970 duke u sulmuar nga Fronti Kombëtar. E vetmja histori që na lejohet të kemi është: ‘Jam shumë i hutuar në lidhje me identitetin tim.’ Pastaj keni filma si Blinded by the Light dhe The Big Sick, histori për një person kafe që ka nevojë të martohet me një person të bardhë në mënyrë që të jemi të lumtur.

“Ertuğrul është Pantheri i Zi i botës myslimane,” shton Khan. “Nuk është për shkak se një audiencë muslimane është larë nga retorika islamike. Kjo është për shkak se ne duam të shohim njerëz kafe në TV të cilët janë portretizuar në një dritë të mirë dhe janë krenarë për kulturën e tyre. ”

Stereotipi i muslimanëve në filma, i diagnostikuar nga aktori britanik Riz Ahmed si “shoferi i minicab / pronarit të terrorizmit / qoshes”, vazhdon në Hollywood dhe televizion; Atdheu dhe truproja janë vetëm dy shembuj të fundit. Shaf Choudry, bashkëthemeluesi i The Riz Test, i cili mat portretizimin e muslimanëve në film dhe TV, tha se shumica e filmave të paraqitur dështuan sepse ata përdorën trope dhe stereotipe islamofobe.

“Kalimi” i dorëzuar më shpesh nga një rrugë e gjatë është Ertuğrul “, tha Choudry. “Rishikuesit e Testit Riz shpesh paraqesin rishikime të Ertuğrul me shpjegime se sa freskuese është të shohësh karaktere të nuancuara myslimane në ekran me vlera të larta prodhimi.”

Mungesa e skenave të seksit do të thotë se seriali mund të jetë më i arritshëm për shikuesit e rinj, edhe pse – ende ekziston një copëzim i shëndetshëm i gore. Trembëdhjetë vjeçarja Aminah Shahid, nga Bradford, u infektua aq shumë me shfaqjen sa nëna e saj bleu jastëkët e saj me temë Ertuğrul. Ajo filloi të mësonte turqisht pasi rivarroi shfaqjen 12 herë. “Jam fiksuar. Probablyshtë ndoshta arsyeja pse unë kam nevojë për syze! ” ajo tha.

Paraqitja e saj e grave të angazhuara politikisht me agjensi nuk i ka shpëtuar njoftimit të fansave të saj femra – dhe shkon në kundërshtim me shumicën e stereotipeve negative që rrethojnë gratë myslimane. Në episodin pilot, Halime mban një shpatë dhe mbron veten kundër një burri që e sulmon seksualisht. Hayme Ana, zonja e parë e këndshme e fisit dhe nëna e Ertuğrul, shpesh këshillon burrin dhe djemtë e saj në momentet kryesore në seri. Antagonisti Selcan Hatun është një personazh tjetër i fortë femër, i udhëhequr nga një ambicie dhe dëshirë e pangopshme për hakmarrje.

“Gratë e Ertuğrul janë përshkruar si të forta, të vendosura dhe nuanca”, thotë Hind Makki, një gazetar dhe bashkë-nikoqir i Ertuğrul podcast Bey Watch. “Ata nuk janë thjesht interesa dashurie – ata janë luftëtarë dhe udhëheqës në biznes dhe politikë. Prapëseprapë, ata janë të përshkruar nga patriarkati i kohës dhe vendit të tyre – dhe të qenit ose të bëhesh grua dhe nënë është piketa më e rëndësishme e jetës së tyre. ”

Seriali ka gjetur popullaritet të përtërirë gjatë bllokimit, veçanërisht në Pakistan. Në tetor të vitit të kaluar, kryeministri, Imran Khan, i kërkoi Televizionit shtetëror të Pakistanit (PTV) që të transmetonte serialin të quajtur në urdu, siç thuhet sepse promovimi i tij i vlerave islamike dhe përshkrimi pozitiv i muslimanëve mund të jetë një antidot i Islamofobisë. Meqenëse PTV e ngarkoi serinë në YouTube në 25 Prill, që përkonte me ditën e parë të Ramazanit, kanali fitoi 5.74 milion abonentë.

Megjithatë, përkundër fanbase globale, seriali – pjesë e zhanrit turk të “dizi”, drama epike gjithëpërfshirëse me episodet në dukje të pafund – nuk është pa polemikat e saj.

Në 2018, audienca në të gjithë Lindjen e Mesme u privuan nga të gjitha dramat televizive turke, përfshirë Ertuğrul, pasi ato u ndaluan nga MBC, rrjeti më i madh i mediave private në rajon. Në Egjipt, studiuesit fetarë paralajmëruan kundër rreziqeve të energjisë së butë turke të kultivuar nga shfaqjet e saj televizive.

Brenda vendit, shfaqja është ngatërruar në një luftë kulturore midis konservatorëve fetarë dhe kritikëve laikë. Janë bërë paralele midis ndjenjës nacionaliste të nxitur nga drama dhe realitetit politik të Turqisë nën presidentin Rexhep Tajip Erdogan. Kryesia e Erdoganit është ngritur në akuza për autokraci dhe censurë pas grushtit të dështuar të vitit 2016.

Në një ceremoni çmimi në Turqi në të njëjtin vit, Erdoğan zgjati serinë për “hyrjen në zemrën e kombit”. Por Sevda Alankuş, një profesor në Universitetin Yaşar në Turqi, tha se një “ligjërim i populizmit i ushqyer nga nacionalizmi dhe konservatorizmi” dhe i nxitur nga qeveria e Erdoganit po shpërndahej përmes dramave të kulturës popullore siç është Ertuulrul për “rishkrimin e historisë”. TRT është transmetuesi publik i Turqisë.

Megjithatë popullariteti i saj nuk tregon shenja të errësimit. Turqia tani është e dyta në SHBA në shpërndarjen e TV në të gjithë botën, sipas ministrisë turke të kulturës dhe turizmit, duke eksportuar gati 150 seri në më shumë se 100 vende. TripAdvisor është i ngopur me kërkesa humoristike nga fëmijët e shkolluar në internet që organizojnë pushime me temë Ertuğrul në Turqi për prindërit e tyre. Sogut, kryeqyteti i parë osman ku është varrosur vetë Ertuğrul, tani është një destinacion turistik për shkak të serisë. Ndërsa mbledhjet e tifozëve shpërthejnë nga Londra në Cape Town, Ertuğrul është një strukturë kulturore që duket se nuk ka gjasa të zhduket çdo kohë së shpejti./Gazetaere

Kategoritë
Kulturë

Të ngjajshmet