Serbia shfrytëzojë krizën me Maqedoninë kundër Kosovës

Njohësi i çështjeve politike në vend, Haki Abazi e sheh Serbinë përgjegjëse për tentimin e destabilizimit të Maqedonisë duke orkesturar raste të ndryshime, siç janë sipas tij, rasti i Kumanovës dhe tentimi për ta vrarë Zijadin Selën në parlament. Abazi thotë se Daçiq dhe partia e tij “nuk kanë lënë të kaluarën as metodat e as ëndrrën për dominim me çdo kusht të Ballkanit dhe me përkrahje për instalimin e ndikimit rus në Ballkan”… Më shumë

Kategoritë
Artikujt me Zë

Të ngjajshmet

 • Nëntori

  Thuhet se nëntori është muaj i shqiptarëve. Data e 28-të e këtij muaji, në vete ndërlidh disa momente historike, por ndër më të rëndësishmet mbetet Shpallja e Pavarësisë së...
 • (Pa)drejtësia ndaj deputetëve

  Albin Kurti, deputet nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, është arrestuar nga ana e Policisë së Kosovës, para Kuvendit të Kosovës. Aktivistë e madje edhe deputetë të Vetëvendosjes, bënë përpjekje...
 • Tribunali

  Dhjetori i këtij viti do të jetë muaj i cili do të përmbyllë punën gati tri dekadëshe të mekanizmit i cili u themelua për të ndjekur penalisht krimet e...
 • “Harresa” e UP-së, i “falë” tokë Kishës Ortodokse Serbe

  Rreth 4 hektarë tokë në të cilën gjendet Kisha Ortodokse Serbe në Kampusin e Universitetit të Prishtinës, do t’i takojnë Kishës Ortodokse Sveti Nikolla. Kështu vendosi Gjykata e Apelit...