Serbia furnizohet me dronë të armatosur nga Kina

“Ilyushin” zbarkoi në aeroportin ushtarak të Beogradit “Aeroporti i kolonelit, Milenko Pavlović” në Batajnica sot me shpërndarjen e droneve nga Kina.

Serbia ka blerë mjete ajrore pa pilot CH-92A nga Kina, të cilat përdoren për zbulime dhe anketime në terren, por gjithashtu mund të mbajnë bomba dhe raketa. Shtë një mjet i vogël ajror pa pilot që do të jetë në disa variante në Forcën tonë Ajrore, dhe një do të hidhet në treg nga kamioni shtëpiak FAP 2228.

Në janar të këtij viti, aktrimin Ndihmësi i Ministrit të Mbrojtjes për Burime Materiale Dr Nenad Miloradović tha se në gjysmën e parë të këtij viti, pritet dorëzimi i dronëve të armatosur kinezë CH-92A, përkatësisht dy sisteme, komplete, me gjithsej gjashtë avionë. Ai shtoi se ekspertët e VTI kanë qenë në Kinë për një kohë të gjatë, ku po punojnë me kolegët e tyre kinezë për integrimin e sistemeve dhe pajisjeve nga avionët e përmendur në mjetin ajror të brendshëm pa pilot “Pegasus”, i cili është një përfitim i veçantë nga bashkëpunimi me kinezët.

CH-92A ka një gjerësi krahësh pak nën dhjetë metra, një rreze veprimi më shumë se 150 kilometra, një lartësi maksimale fluturimi prej 5000 metrash dhe një shpejtësi pak më të vogël se 200 kilometra në orë. Ajo mbart dy raketa të drejtuara me një gamë deri në gjashtë kilometra dhe ka për qëllim zbulimin, korrigjimin e zjarrit të artilerisë dhe për sulmin e caqeve të rëndësishme, siç janë automjetet e lehta, sistemet e komunikimit me radarë dhe të tjerët./Gazeta e Re/

Kategoritë
LajmeRajoni