Serbia bleu helikopterët rusë Mi-35M

Për shkak të fuqisë së tyre të madhe të zjarrit dhe armaturës së fortë, helikopterët Mi-35 quhen tanke fluturuese në perëndim, dhe krokodila në Rusi.

Helikopterët Mi-35M, prodhuesi rus “Rostvertol” nga Rostov-on-Don, hyri për herë të parë në armatimin e ushtrisë serbe, njoftoi sot Ministria e Mbrojtjes dhe vlerësoi se “këto helikopterë në klasën e tyre konsiderohen një nga helikopterët më të mirë të sulmit në botë, të destinuar për kryerja e misioneve luftarake në të gjitha kushtet e motit dhe motit “.

Qëllimi kryesor i helikopterit Mi-35M është të kryejë operacione luftarake në objektiva në tokë, brenda mbështetjes nga zjarri ajror ndaj forcave tokësore, që do të thotë luftë anti-tank dhe shkatërrim i forcës së gjallë të armikut, raporton FoNet të Premten.

Siç theksohet, helikopteri gjithashtu mund të kryejë veprime në shënjestra në hapësirën ajrore, të kryejë transportin ajror të njerëzve dhe ngarkesave, detyra të zbulimit dhe patrullimit, si dhe ekipe ulëse.

Për shkak të fuqisë së tyre të madhe të zjarrit dhe armaturës së fortë, helikopterët Mi-35 quhen “tanke fluturuese” në perëndim, dhe “krokodila” në Rusi.

Serbia është shënjestra e kritikës

Serbia shpesh është shënjestra e kritikave në rajon për armët e saj. Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj deklaroi në fund të vitit të kaluar se Serbia është duke e armatosur përgjithmonë veten me pajisje ushtarake nga Rusia dhe Kina, e cila, siç tha ai, është një kërcënim i drejtpërdrejtë për Kosovën.

“Armatimi i vazhdueshëm i pajisjeve ushtarake të Serbisë nga Rusia dhe Kina [forca të blinduara, sistemet e mbrojtjes ajrore, drones, etj] është një kërcënim i drejtpërdrejtë për Kosovën, paqen e brishtë në rajon dhe perspektivën Euro-Atlantike,” tha Haradinaj.

“Serbia duhet ta ndalojë këtë çmenduri para se të jetë vonë.”

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se “Serbia po forcon në mënyrë drastike kapacitetet e saj ushtarake, edhe pse është një vend i vogël”.

“Ne nuk jemi mjaft të fortë, por jemi më të fortë se sa ishim,” tha Vuçiç.

Në një rast tjetër, gjatë një paraqitjeje të ftuar në Radio dhe Televizionin serb në nëntor të vitit të kaluar, presidenti serb tha se vendi po blinte vetëm armë mbrojtëse, dhe se nuk kishte ndërmend të sulmonte askënd.

“Serbia është duke armatosur veten sepse Serbia është një vend i lirë. Një vend i vogël i rrethuar nga të gjitha anët nga vendet anëtare të NATO-s me të cilat ne duam marrëdhënie të mira. Por ne nuk do të jemi një Bambi që do të gëlltitet”, tha Vuçiç.

Sipas disa vlerësimeve, Serbia investon në pajisje ushtarake dhe policore tre herë e gjysmë më shumë se vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore.

Automjet i blinduar ‘Miloš’

Ministria Serbe e Mbrojtjes njoftoi gjithashtu të enjten se po prezanton një automjet luftarak shumë qëllimesh “Milos”, një produkt me origjinë shtëpiake, i cili do të përmirësojë ndjeshëm aftësitë operacionale të ushtrisë serbe.

Siç thuhet nga Ministria, anëtarët e Ushtrisë serbe patën mundësinë të mësojnë për performancën e këtij automjeti luftarak, i cili ka kaluar testet.

Automjeti “Milos”, transportuesi i të cilit zhvillohet dhe prodhon është Jugoimport – SDPR, mund të përdoret për patrullim dhe zbulim, si komandë ose automjet mjekësor, pastaj për luftime anti-guerile, anti-terroriste dhe anti-tank, kontrolli kufitar dhe territori dhe për transport dhe mbështetje të njësive speciale operacione, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë, njoftoi Tanjug.

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet