Selmanaj: Neveritëse kur Hashim Thaçi flet për Ibrahim Rugovën

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj ka reaguar lidhur me ekspozitën për ish-Presidentit Ibrahim Rugova, duke thënë se nuk do të duhej të fliste Hashim Thaçi dhe Bujar Bukoshi.

Ai në Facebook ka shkruar se ekspoziten me titull “ Kontributi i Presidentit Historik Dr.ibrahim Rugova në Shtetformimin e Kosovës”, të hapur nga Muzeu i Kosovës, ishte neveritëse deri në mosdurim fakti se folës kryesor ishin Hashim Thaçi dhe Bujar Bukoshi.

Postimi i plotë:

Hipokrizia nuk paska fund!

Sot isha për një vizitë në Muzeun e Kosovës, ku për nder të ditës së Presidentit, ky institucion kishte hapur ekspoziten me titull “ Kontributi i Presidentit Historik Dr.ibrahim Rugova në Shtetformimin e Kosovës”. Duhet vlerësuar se ekspozita ishte tejet e pasur ku përmes shumë eksponateve dhe fotografive pasqyrohej angazhimi politik, institucional e kombëtarë i Presidentit Rugova.

Ajo që ishte neveritëse deri ne mosdurim ishte fakti se folës kryesor në këtë ngjarje ishin: Hashim Thaqi dhe Bujar Bukoshi.

Kush janë këta njerëz që të flasin për Presidentin historik Rugova?! Kush janë këta njerëz që për së gjalli të tij e luftuan me çdo mjet dhe mundësi, kurse sot i thurrin elozhe figures së tij?!
A janë këta njerëz që here e akuzonin për tradhti kombëtare e herë lëshoheshin në banalitete duke mos ja paguar rrymën e telefonin?!!

Qfare pafytyrësie?!!!!

A nuk është ky Hashim që gjatë luftës e kërcënonte Rugovën se do të dënohej rëndë për veprimet e tij antikombëtare?!
A nuk është ky njeri që në librin e tij autobiografik, presidentin historik Ibrahim Rugova e quan pijanec, i nënshtruar, defetist, frikacak, njeri që pinte vazhimisht konjak, politikan pasiv, i lodhur, si kritik letrar që merrej me letersinë e shekullit 16 dhe i papërshtatshëm për udhëheqjen e negociatave në Rambuje, që nuk mund ta menaxhonte as kollën e tij, etj etj.

Njerëzit e tillë, jo që nuk do duhej lejuar të flisnin për Presidentin Rugova në ngjarjet e tilla, por ata as në cilësin e vizitorëve nuk e kanë vendin aty.

TURP!!!

Kategoritë
LajmeVendi

Të ngjajshmet