Sallata juaj e preferuar e verës mund të krijojë gur në veshka

Domatet janë një sallatë e preferuar verore e shumë njerëzve. Frutat e lëngshme dhe freskuese të kuqe plot me likopen konsiderohen të sigurt dhe shumë të shëndetshëm, por domatet në të vërtetë mund të kenë disa efekte anësore të këqija.

Nëse keni ndonjë nga simptomat e mëposhtme, ju mund t’i përkisni një grupi njerëzish që nuk duhet të konsumojnë domate:

– Refluksi i stomakut

Domatet janë ushqime me shumë acid dhe për këtë arsye mund të shkaktojnë djegie te njerëzit që vuajnë nga gastriti ose refluksi gastroesofag. Edhe nëse jeni të shëndetshëm dhe nuk vuani nga këto probleme me stomakun, nëse hani shumë domate ose salcë domatesh, edhe ju mund të përjetoni këto simptoma të pakëndshme.

– Dhimbje në nyje

Besoni apo jo, nëse hani shumë domate mund të shkaktojë dhimbje në nyje! Arsyeja është një alkaloid i quajtur solanin, i cili ndërton kalcium në inde, dhe ka shumë prej tij në domate. Shumë kalcium në inde mund të shkaktojë inflamacion, dhimbje dhe ënjtje në zonën e kyçeve.

– Probleme të veshkave

Edhe kjo ka të bëjë me ruajtjen e kalciumit. Domatet janë gjithashtu të pasura me oksalate, një substancë që është e vështirë të metabolizohet kur merret shumë dhe mund të rezultojë në formimin e gurëve në veshka. Frutat me lëng të kuq gjithashtu përmbajnë shumë kalium, të cilat gjithashtu mund të ndikojnë në funksionimin e veshkave. Nëse tashmë keni disa probleme të veshkave, jini tepër të kujdesshëm!

– Reaksione alergjike

Domatja përmban përbërësin e histaminës, i cili ndihmon sistemin imunitar të luftojë viruset dhe bakteret. Ju nuk do të besonit se sa e zakonshme është një reaksion alergjik ndaj indeve të shkaktuara nga histamina dhe zakonisht ndodh në formën e një skuqje ose ënjtje në gjuhë, me disa simptoma të tjera të pakëndshme. Njerëzit të cilëve u është diagnostikuar alergjia e domates përjetojnë probleme shumë më të rënda.

– Gjethet e domates mund të jenë helmuese

Gjethet e domates nuk konsiderohen të sigurta për t’u ngrënë. Në sasi të mëdha ato mund të shkaktojnë simptoma të rënda dhe të rrezikshme, dhe në raste ekstreme edhe helmim dhe vdekje. Për çdo rast, shmangni plotësisht konsumimin e gjetheve të domates./kp/

Kategoritë
FamiljeShëndetësi

Të ngjajshmet

 • QKU: Sigurohet materiali për intervenime në sy

  Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës njofton se ka siguruar materialin e nevojshëm për një intervenim në sy, përfshirë thjerrëzat dhe materialin tjetër që nevojitet gjatë operacionit. “Pacientët deri...
 • A duhet të ndalojmë stërvitjet kur kemi një ftohje?

  Jemi në sezonin e ftohjeve dhe gripit. Nëse ushtrojmë rregullisht, lind pyetja nëse duhet të vazhdojmë stërvitjen dhe kur imuniteti ynë bie ose nëse është më mirë të pushojmë...
 • Këshilla si të mbrohemi nga gripi

  Jemi në sezonin e gripit prandaj të gjithë duhet të bëjmë më shumë kujdes. Sipas të dhënave zyrtare, në Kosovë prej datës 1 tetor të vitit të kaluar e...
 • Kafeina dëmton kreativitetin

  Ndikimi shëndetësor i kafesë është i shumanshëm dhe një temë e shpeshtë e shumë kërkimeve shkencore. Shkencëtarët thonë se kafeina ndikon në krijimtarinë duke e zvogëluar atë. Ana anësore...