Sa të pista janë paratë? Ja se çfarë janë të gjitha bakteret në kartëmonedha

Gjatë pandemisë covid-19, ju u bëtë më të vetëdijshëm për shumë vende ku mikrobet mund të jetojnë, nga zona të caktuara në shtëpi te sendet e ndryshme që përdorim çdo ditë. Një nga gjërat që preket shpesh është paraja e gatshme.

Në gjashtë muajt e fundit, qytetarët në të gjithë botën janë inkurajuar të paguajnë me kartë kur është e mundur. Në mars, Koreja e Jugut hoqi të gjitha kartëmonedhat nga shtypja për dy javë për dezinfektim, dhe madje vuri flakën disa për të ngadalësuar përhapjen e sëmundjes. Kina ndërmori hapa të ngjashëm në shkurt.

Philip M. Tierno, një profesor i mikrobiologjisë dhe patologjisë në Shkollën e Mjekësisë Grossman të Universitetit të New York-ut, thotë se “njerëzit lahen në mikrobe”.

“Mikrobet janë rreth nesh dhe për të gjitha gjërat që ne përdorim,” shtoi ai.

Në vitin 2014, studiuesit nga Qendra NYU për Gjenomikë dhe Biologji të Sistemeve identifikuan rreth 3,000 lloje bakteresh në bonot e dollarit nga Manhattan Bank. Këto mikrobe përfshinin baktere të shoqëruara me helmim nga ushqimi, stafilokok, ulçera gastrike dhe pneumoni.

Sipas Rezervës Federale, faturat e dollarit zakonisht qarkullojnë për rreth 6.6 vjet, kështu që ata kanë një aftësi të madhe për të mbledhur mikrobe. Studiuesit në bazën ajrore Wright-Patterson në Ohio në 2002 testuan 68 kartëmonedha dhe zbuluan se 94% ishin të ndotur me baktere.

“Ekzistojnë tre pjesë të trupit nga të cilat njerëzit zakonisht sekretojnë baktere – sekrecione të frymëmarrjes nga hunda dhe goja si streptokoket, organizma të lëkurës si stafilokoket dhe materiet fekale. Si shoqëri, ne në të vërtetë lahemi me jashtëqitje”, tha Tierno.

“Për fat të mirë për ne, jo gjithçka është patogjene dhe kemi një përgjigje imune që përpiqet të luftojë infeksionin. Përveç kësaj, një numër organizmash janë të nevojshëm për të shkaktuar infeksionin, i cili ndryshon në varësi të patogjenit. Në mënyrë që trupi të infektohet me salmonelë, ju duhet të merrni ose gëlltisni një sasi të lartë bakteresh për të kapërcyer florën normale të zorrëve, ndërsa teorikisht vetëm disa grimca virale mund të çojnë në një episod të norovirusit, ”shtoi ai.

“Ka më pak mikrobe në monedha”

Ai vuri në dukje se shkencëtarët janë ende duke studiuar koronavirusin për të parë se sa grimca virusi nevojiten zakonisht për të kapërcyer imunitetin. Tierno gjithashtu theksoi se ai gjeti më shumë mikrobe në kartëmonedha letre sesa në monedha.

“Monedha ka përbërës metalikë si nikeli, bakri, argjendi dhe zinku, disa prej të cilave mund të jenë antimikrobikë. Monedhat kanë një sasi më të vogël të mikrobeve,” shpjegoi ai.

Numri i mikroorganizmave gjithashtu ndikohet nga mosha e kartëmonedhës.

Paratë e reja kanë substancën e tyre antimikrobike, kështu që ka më pak të ngjarë të përmbajnë mikrobe. Sidoqoftë, kjo konsumohet me kalimin e kohës dhe sa më të vjetra të holla, aq më shumë ka të ngjarë të ketë mikrobe. Nxehtësia dhe lagështia gjithashtu bëjnë një ndryshim, ”shpjegoi Tierno.

Studimi sugjeron gjithashtu që kartëmonedhat me prerje më të vogla ka të ngjarë të kenë sasi më të larta të mikroorganizmave sepse ato trajtohen më shpesh.

Përveç kësaj, ilaçet shpesh gjenden në të holla. Një studim i vitit 2001 zbuloi heroinë në 70 përqind të kartëmonedhave, metamfetaminë në 30 përqind dhe PCP në 20 përqind të parave të gatshme.

Maja, myku, ADN-ja e kafshëve dhe grimcat e ushqimit janë vetëm disa nga gjërat e tjera që gjenden në kartëmonedha që mund t’ju bëjnë të dezinfektoni duart tuaja pak më shpesh. Tierno vuri në dukje se nuk keni gjasa të sëmureni nga substancat në kartëmonedha, por theksoi se është një ide e mirë të lani duart pasi të trajtoni para ose një objekt tjetër që preket shpesh.

“Paratë nuk janë domosdoshmërisht kanali më i madh për infeksion, por çdo objekt që njerëzit e ndryshëm, siç është telefoni juaj, prekin disa herë në ditë mund të jetë problem. Kjo është arsyeja pse ju duhet të dezinfektoni telefonin tuaj herë pas here,” përfundoi Tierno, sipas Huff Post.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi

Të ngjajshmet