Sa e fuqishme është ushtria serbe në të vërtetë?

Ushtria serbe së shpejti do të ketë një gamë kaq të gjërë armësh nga e gjithë bota, saqë kritikët po pyesin nëse ka ndonjë plan për të blerë apo blerë atë që është politikisht e përshtatshme, shkruan Deutsche Welle në analizën e saj.

“Më i madhi”, “më moderni”, “më i fuqishmi” – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, nuk kurseu nga superlativat në njoftimin e stërvitjes ushtarake që u mbajt të Shtunën (10 Tetor) në Pešter.

“Gjithçka që gjuan, aeroplanë, dronë, bombardues, luftëtarë dhe municione. Një spektakël,” përshkroi Vuçiç me kënaqësi gjithçka që mund të shihej.

Sipas kritikëve, politika e Serbisë për të blerë dhe shitur armë është saktësisht e tillë – një “spektakël”, por pa një plan dhe qëllim të qartë. Dhe me këtë i kushton shumë taksapaguesve.

Më parë këtë javë, Vuçiç vlerësoi dronët e Turqisë Barjaktar, të cilat Serbia do të donte të blinte në mënyrë që “të mbrojë dhe mbrojë vetë qiellin e saj”. Nëse është kështu, droni i prodhuar nga Turqia do të bashkohej me baterinë anti-ajrore Pancir S1 të Rusisë, të përdorur – disa thonë të konsumuar – MiG ruse dhe Bjelloruse, raketa franceze Mistral, helikopterë Airbus H145M, dronë kinezë dhe mbase dronë izraelitë Hermes 900. .

Të gjitha këto janë punë të kontraktuara ose të paralajmëruara me vlerë qindra miliona euro, megjithëse Plani Strategjik i Mbrojtjes dhe Plani i Pajisjes së Ushtrisë për periudhën deri në 2030 nuk janë përfunduar ende.

Vuçiç si “udhëtar tregtar”

Disa analistë ushtarakë kanë pyetur se sa kuptim ka e gjithë kjo kur Pancir S1 mbërriti në Serbi. Siç tha analisti Aleksandar Radiç për N1 në atë kohë, ky sistem i mbrojtjes ajrore ka një diapazon prej njëzet kilometrash. Radiç mendoi se çfarë vendi mund të mbrojë madhësia e Serbisë me një bateri të vetme, nëse është e nevojshme?

“Presidenti Vuçiq duket si një udhëtar tregtar që kontrakton punë të tilla si eksportimi dhe prokurimi i armëve në të gjithë botën, në fshehtësi dhe pa një ide të qartë se çfarë kanë marrë, dhe cilat janë pasojat për qytetarët e Serbisë, domethënë, sa kushtojnë këto aventura të politikës së jashtme,” tha Maja për DW Bjelos nga Qendra e Beogradit për Politikën e Sigurisë.

Ajo shpjegon se Presidenti i Serbisë në çështjet e armëve – edhe pse nuk ka kompetenca të tilla kushtetuese – shpejt dhe lehtë pajtohet me udhëheqësit autoritarë, por që ai shpenzon paratë e shtetit edhe kur është nën presion.

Ai kujton kërcënimin e heshtur amerikan të sanksioneve kundër Serbisë në fund të vitit të kaluar – për shkak të prokurimit të gjerë të armëve ruse – pas së cilës kishte një kthim të dukshëm. “Ju po na kritikoni për blerjen e armëve ruse dhe gjithçka tjetër,” tha Vuçiç në një intervistë me revistën amerikane Foreign Policy këtë mars. “Mirë, unë do ta blej armën tuaj … A doni ta shisni apo jo? A i doni paratë tona?”, Ofroi Vuçiq gjatë bisedës, para se të njoftojë se ai donte armë izraelite dhe britanike dhe amerikane.

Vitin e kaluar, shpenzimet e mbrojtjes së Serbisë, sipas vlerësimeve të Institutit të Stokholmit SIPRI, tejkaluan një miliard dollarë amerikanë, një shumë gati surreale për rajonin. Në të njëjtën kohë, shpenzimet janë aq misterioze sa që organi këshillimor serb që merret me çështjet e buxhetit dhe të përshtatshmërisë, Këshilli Fiskal, është kritikuar nga Ministria e Mbrojtjes.

Gjatë secilit prokurim, gazetarët përpiqen të zbulojnë çmimin, sepse Ministria deklaron pjesë të tilla – thonë atë për “dhurimin” e armëve nga Rusia dhe Bjellorusia – sekrete dhe nuk paraqet të dhëna edhe kur Komisioneri kompetent vlerëson se informacioni është me rëndësi publike.

“Jemi akoma në dekadën e fundit të shekullit 20”

Ish-Ministri i Mbrojtjes Dragan Sutanovac, i cili dikur këmbënguli në organizimin e ushtrisë sipas standardeve të NATO-s, thotë se do të ishte logjike që një vend që është pjesë e programit “Partneriteti për Paqen” të sigurojë armë nga vendet që punojnë sipas këtij standardi. “Sidoqoftë, Moska padyshim që e ka kuptuar që përmes formës së ndihmës vëllazërore, duke dhuruar, për shembull, avionë të dorës së dytë riparimin e të cilit ne e paguam shtrenjtë, ajo ka një ndikim të caktuar hibrid, i cili është padyshim qëllimi kryesor”, tha Sutanovac për DW.

Ai thotë se “mesazhi i qartë politik” është se disa anëtarë të NATO-s nuk duan t’i shesin Serbisë sisteme mbrojtëse. “Në vend që të përgatitemi për sfidat e shekullit 21, ne jemi akoma në dekadën e fundit të shekullit 20,” thotë ish-ministri demokrat.

Maja Bjeloš vëren se kjo politikë “e paqëndrueshme” – duke notuar midis palëve të ndryshme – mund të përfundojë “tragjikisht” për Serbinë. “Duke e bërë Serbinë një objekt në marrëdhëniet ndërkombëtare në vend të një teme, një monedhe për ulje ose një provë për demonstrimin e ndikimit. Ose do të shantazhohej në blerjen e llojeve të ndryshme të armëve nga partnerë të ndryshëm.”

Kur armatosni dy palë ndërluftuese

Afera “Krušik” vitin e kaluar tregoi se gjërat nuk janë më të lehta me eksportin e armëve sesa me importet. Shkrimet e mediave të tilla si BIRN dhe NIN kanë ofruar prova se njerëzit pranë autoriteteve eksportojnë armë në dëm të kompanive shtetërore kudo që të shkojnë.

Problemi që mund të çojë kjo u pa në mes të korrikut kur media azerbajxhanase njoftoi se pala armene kishte granatuar fshatra me municion të prodhuar nga serbët. Pas kësaj, Presidenti Vuçiq tha se Serbia eksporton shumë më tepër armë në Azerbajxhan. Por edhe për të eksportuar në Armeni.

“Pavarësisht nga fakti që tregtia e armëve ose municioneve është pothuajse gjithmonë e mbështjellë me një dozë sekrete të panevojshme, thelbi është çështja nëse Serbia shkel sanksionet e KB dhe eksportet në vendet në listën e zezë,” tha Sutanovac, presidenti i Këshillit të Politikës Strategjike. . “Shtë një vijë e kuqe që Serbia nuk e ka kaluar”.

Në teori, asnjë plumb nuk mund të raportohet pa miratimin e katër ministrive dhe Agjencisë së Informacionit të Sigurisë. Pra, praktikisht çdo copë armë shkon në botën e bardhë me vulën e shtetit.

Sidoqoftë, siç thekson Sutanovac, asnjë nga ato që prodhon Serbia nuk mund të jetë një ndërrues i lojërave në një fushë beteje – sepse nuk bëhet fjalë për armë të sofistikuar që do t’i jepnin njërës palë një avantazh të pazëvendësueshëm. Sidoqoftë, paralajmëron bashkëbiseduesi i DW, pa peshuar me kujdes politik dhe shitjen e armëve, marrëdhëniet me këtë apo atë vend mund të dëmtohen.

Shumë për dilemat morale?

Ish-qeveria të cilës i përkiste Sutanovac, dhe posaçërisht ajo aktuale, ka justifikuar gjithmonë eksportin e armëve me nevojën për të përdorur një industri të dedikuar dhe për të ruajtur vendet e punës. Ky argument po humbet forcën e tij, beson Bjelos, sepse është pikërisht “industria e krijuar me qëllim që shkatërrohet duke u dhënë përparësi kompanive private që ndërmjetësojnë në eksportin e armëve dhe tregtinë e paligjshme”.

Ajo shton se marrëveshjet për armë shpesh kryhen në dëm të parave të taksapaguesve, por edhe të drejtave të njeriut, jetës dhe sundimit të ligjit diku në botë. Sipas mediave, armët nga impiantet në Serbi përfundojnë jo vetëm në Kaukaz, por edhe në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe dhe ka shumë indikacione se ajo më pas bie sistematikisht në duart e paramilitarëve ose terroristëve në fushat e betejës nga Jemeni në Siri.

Nga ana tjetër, publiku shpesh dëgjon argumentin se Serbia është shumë e vogël për të menduar nëse është e moralshme të eksportosh armë. Sepse, lista e eksportuesve më të mëdhenj udhëhiqet nga fuqitë më të mëdha si SHBA, Rusia dhe Kina, dhe në krye janë edhe anëtarët e BE-së, Gjermania dhe Franca.

“Unë vetëm mund të shpreh keqardhje që Serbia nuk ka zhvilluar, të themi, prodhimin e luleve si Hollanda në të kaluarën, në mënyrë që çështja e moralit të eksportit të mos ngrihet kurrë,” vëren me sarkazëm Sutanovac. “Nëse e di që industria e mbrojtjes ushqen më shumë se 10,000 familje dhe se Serbia respekton rregulloret e KB, atëherë ata që mund të marrin vendime mbi sanksionet në OKB le të merren me moralin.”

Nëse gjithçka shkon sipas planit, një dron modern modern Pegasus, i aftë për zbulim, bartje armësh dhe ndoshta i përshtatshëm për ushtrime të drejtpërdrejta ushtarake në televizion, së shpejti duhet të futet në arsenalin e ushtrisë në Serbi.

 

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet