Rusia: Virusi korona nuk shumëfishohet në ujë të freskët dhe me kripë

Virusi korona nuk shumëfishohet në ujë të freskët dhe me kripë, zierja e vret atë në të njëjtin moment, tha drejtoresha e Shërbimit Federal për Mbikëqyrjen Fitosanitare (Rospotrebnadzor), Ana Popova.

Vector Vektori ’bëri hulumtime mbi aftësinë e virusit për të mbijetuar në mostrat e ujit, gjë që ishte shumë e rëndësishme në prag të sezonit të verës, dhe sot shohim që virusi nuk shumohet as në det, as në ujë të freskët, por mund të ruhet, edhe pse monitorimi ynë i kujdesshëm (rreth 800 hulumtime) tregon se tani nuk ka rreziqe të tilla “, sqaroi ajo në takimin për situatën epidemiologjike në Rusi, në të cilën morën pjesë Presidenti rus Vladimir Putin.
Sipas saj, virusi është i paqëndrueshëm gjatë ndryshimeve të temperaturës dhe ajo theksoi se zierja e vret menjëherë.Ajo gjithashtu tha se virusi qëndron në sipërfaqe deri në 48 orë.

“Prandaj, është jashtëzakonisht e rëndësishme që të respektohen të gjitha rekomandimet tona për trajtimin sipërfaqësor,” shtoi ajo.

Popova theksoi se Shërbimi Federal për Mbikëqyrjen Fitosanitare kontrolloi gjithashtu se si veprojnë dezinfektuesit në virusin e koronës.

“Të gjithë janë aktivë në përqendrimet e përcaktuara, virusi nuk është aq i qëndrueshëm, dhe rregullat e dezinfektimit u mundësojnë njerëzve ta shkatërrojnë atë,” tha Popova./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet