Rusia po hap një zyrë në Serbi për të forcuar lidhjet ushtarake

Ministria Ruse e Mbrojtjes do të hapë një zyrë për zgjidhjen e çështjeve ushtarake dhe teknike të bashkëpunimit midis Rusisë dhe Serbisë.

Rusia ka autorizuar Ministrinë e saj të Mbrojtjes për të hapur një zyrë në Serbi, dokumentet qeveritare zbulojnë në një kohë kur Moska po përpiqet të forcojë lidhjet ushtarake me një aleat në Ballkan, pavarësisht aspiratave të Beogradit për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian.

Serbia pezulloi stërvitjet ushtarake me trupat e huaja për gjashtë muaj muajin e kaluar, duke përmendur presionin e BE për t’u tërhequr nga stërvitjet e përbashkëta me Rusinë dhe Bjellorusinë.

Një dekret i qeverisë ruse nga 15 tetor, i nënshkruar nga Kryeministri Mikhail Mishustin, thotë se kreu i zyrës së propozuar do të ndihmojë në zgjidhjen e çështjeve ushtarake dhe teknike në lidhje me bashkëpunimin midis Rusisë dhe Serbisë.

Marrëveshja, kur nënshkruhet nga të dy palët, do t’i sigurojë një zyrtari rus në Serbi të drejtën për të vizituar divizionet që përdorin armë dhe pajisje ushtarake ruse, me kusht që të njoftohet vizita e tij dhe të sigurohet pëlqimi.

Zyrtarët e Ministrisë së Mbrojtjes Serbe nuk ishin menjëherë në dispozicion për koment, raporton Hina.

Lidhjet historike me Rusinë dhe Kinën

Serbia, armët e së cilës bazohen në teknologjinë e dikurshme sovjetike, ka prokuruar aeroplanë luftarakë MIG-29, helikopterë, tanke dhe automjete të blinduara nga Rusia në vitet e fundit.

Më 10 tetor, Ushtria Serbe zhvilloi një stërvitje të madhe ushtarake dhe demonstroi përdorimin e armëve të prodhuara nga Rusia, përfshirë sistemin anti-ajror Pancir.

Ajo gjithashtu prezantoi dronë luftarakë që së fundmi i bleu nga Kina.

Serbia mban një ekuilibër delikat midis ambicies së saj për t’u bashkuar me BE dhe lidhjeve të saj historike me Rusinë dhe Kinën, të cilat i mbështet duke mos njohur pavarësinë e Kosovës.

Rusia, nga ana tjetër, dëshiron të ruajë ndikimin gjeopolitik mbi Serbinë dhe sinjali për këtë është hapja e një zyre të Ministrisë së Mbrojtjes.

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet