Rusia dhe Serbia : Miqësi e madhe me pak besim

Cështjet  e integrimit mbeten në qendër të vëmendjes së Moskës, me shpresën se hyrja e “aleatit kryesor rus” në BE do të shtyhet për një kohë të pacaktuar.

Vladimir Putin nderoi Aleksandër Vuçiçin me Urdhrin e Aleksandër Nevskit në EPA në Beograd në fillim të këtij viti

Presidentët e Rusisë dhe  Serbisë, Vladimir Putin dhe Alexander Vucic, do të takohen në Soçi për takimin e tretë të dy liderëve politikë këtë vit dhe, sipas vëzhguesve të Moskës, për takimin e shtatë që nga koha kur Vuçiç u zgjodh kryetar i shtetit.

Këto ditë, Vucic i është referuar vazhdimisht asaj vizite, duke bërë çmos që të krijojë një atmosferë pozitive pas aferës, e cila u etiketua “spyware”. (Kujtojmë se në fund të nëntorit u publikua një video që tregon se si një burrë, i identifikuar si nënkolonel rus, Georgi Kleban, po i jepte para një burri, i cili Vuçiç tha se ishte anëtar në pension i Ushtrisë serbe).

Përkundër këtij skandali, Vuçiq beson se “Rusia mund të jetë krenare për miqësinë e Serbisë”. Sepse, ndryshe nga vendet perëndimore, Serbia nuk vendosi sanksione ndaj Moskës pas aneksimit të Krimesë dhe kurrë nuk votoi kundër interesave të Federatës Ruse. Vuçiç premtoi se një “delegacion i madh dhe serioz” do të mbërrinte në Soçi, megjithëse jo shumë detaje të këtij takimi “shumë të rëndësishëm” nuk janë njoftuar zyrtarisht.

 Mos i bëni publike tregimet  e ndjeshme

Në mediat e qeverisë ruse, theksi është, si zakonisht, në afërsinë e Rusisë me Serbinë, e cila “nuk do të trondisë asgjë”. Skandali i spiunazhit në gazetë përmendet si një incident i vogël apo edhe një lajm i rremë. Sidoqoftë, ndërsa zyrtarët nuk përmendin më aferën e spiunazhit, historia sigurisht nuk harrohet.

Një mik i cili nuk mund të besohet

Në muajt e fundit, kryeministri rus Dmitry Medvedev, dhe Shefi i Inteligjencës së Jashtme Sergei Narishkin kanë vizituar Beogradin.    Kryeministri serb Ana Brnabic nënshkroi një marrëveshje të tregtisë së lirë në Moskë (shumë e rëndësishme për Kremlin) midis Serbisë dhe Bashkimit Euroazi.

Përveç kësaj, ushtrime të përbashkëta ushtarake u mbajtën në Serbi në fund të tetorit me angazhimin e sistemit raketor S-400 rus. Dhe kjo ishte hera e parë që sistemi S-400 ishte përdorur në ushtrime jashtë Rusisë. Eshtë simbolike që kjo ndodhi pikërisht në Serbi, siç do të thoshin ata në Moskë, “nën hundën” e NATO-s, e cila pothuajse plotësisht  kontrollon rajonin.

Në Kremlin, nga njëra anë, ata presin për një vizitë të re nga Vuçiç dhe pretendojnë se “asgjë nuk do të hedh hije” mbi të. Nga ana tjetër, hija  është hedhur nga media pro-Kremlin e rendit të dytë, të cilët e etiketojnë presidentin serb si një politikan të cilit nuk mund t’i besohet sepse “në vend të bashkëpunimit konkret, ai u ofron partnerëve të tij një cirk.”

Sipas një komenti të bërë nga disa media, përpara takimit të nivelit të lartë, Vuçiq ndryshon qëndrimin e tij për çdo çështje të rëndësishme disa herë gjatë një paraqitje. Kështu që shpejt shndërrohet në një turkofil, një islamofob, një gjermanofil, një antifashist, një çetnik, një “burrë rus” ose një “burokrat  evropian”, në varësi të situatës specifike.   Pra, “për Brukselin Vuçiq shërben një e vërtetë, për Moskën tjetra, për Uashingtonin.

 Cfarë të vërtete dëshiron të dëgjojë Moska?

Para ardhjes së Vuçiqit në Soçi, diplomacia ruse përsëriti pikat e saj kryesore në kontekstin e marrëdhënieve Ruso-Serbe. Këto përfshijnë thellimin e partneriteteve strategjike, zbatimin e projekteve kryesore të përbashkëta në fushat e investimeve dhe bashkëpunimit ekonomik, koordinimin e ngushtë për çështjen e Kosovës dhe ruajtjen e politikës së neutralitetit ushtarak të Serbisë (shihet në Moskë në kontekstin e konfliktit të saj me Perëndimin si bazë e marrëdhënieve midis dy vendeve). .

Pas këtyre formulimeve një herë të paqarta është kërkesa e Moskës për një kuptim më të madh politik, d.m.th., një kërkesë që Beogradi të ndalojë afrimin me NATO-n dhe të ngadalësojë integrimin e saj evropian. Në këtë kontekst, thonë ekspertët, nuk është e përshtatshme që Rusia të zgjidhë çështjen e Kosovës, pasi procesi i integrimit nuk do të vazhdonte në një konflikt të ngrirë.

Hapësira e informacionit rus krijon një pamje që rruga e Serbisë drejt BE nuk është zgjidhur dhe se Serbia ende nuk ka vendosur nëse duhet të shkojë në drejtim të Evropës fare. Edhe propaganda antevropiane ka përfshirë edhe njerëz në rrethin e ngushtë të Vladimir Putin. Njëri prej tyre është biznesmeni Genadi Timchenko, i cili po përpiqet të bindë elitat dhe shoqërinë serbe se Serbia nuk do të fitojë asgjë nga anëtarësimi në BE, por do të përballet me protesta antiqeveritare, siç është “Maidan” e Ukrainës.

Në përgjithësi, Serbia do të mbetet partneri kryesor ekonomik dhe politik i Rusisë në Ballkan, pasi Moska lidh me këtë vend mundësinë e forcimit të energjisë dhe ndikimit të saj politik në rajon. Investimi i Rusisë në ekonominë serbe ka tejkaluar katër miliardë dollarë, me tregti midis dy miliardë dollarëve në vit. Në Moskë, ata tregojnë një gatishmëri për të rritur më tej këta tregues. Ceshtjet e integrimit dhe sigurisë në Ballkan do të mbeten në qendër të vëmendjes së Moskës, me shpresë se hyrja e “aleatit kryesor rus” në BE do të shtyhet pafundësisht./Al Jazeera/Gazetaere


Vërejtje: Qëndrimet e autorëve nga kjo rubrikë, nuk domethënë që përfaqësojnë në mënyrë automatike edhe qëndrimet e redaksisë. Megjithatë, njohja e këtyre qëndrimeve është në interes të lexuesve, prandaj edhe publikimi i tyre. Për rrjedhojë autorët mbajnë përgjegjësi të plotë për sa u përket qëndrimeve rreth çështjeve të shtjelluara në fjalë.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreOPINIONEOpinione - BallinaRajoni

Të ngjajshmet