Rëndohet situata me COVID 19 në Zvicër, s’ka vend në terapinë intensive

Në disa pjesë të Evropës, situata pandemike është rënduar, ku shteti zviceran hynë zonën e kuqe me infeksione të larta me koronavirus

Autoritetet shëndetësorë kanë raportuar 6114 raste të reja me koronavirus dhe të gjithë shtretërit në terapi intensive janë të zënë. Praktikisht shteti zviceran ka arritur kapacitetin maksimal ne këto njësi.

Që nga e marta, 6114 infeksione të reja me koronavirus janë raportuar në Zyrën Federale të Shëndetit Publik (BAG) në Zvicër. Vendi  me 8.5 milion banorë, është duke përjetuar një shpërthim të ri të infeksionit me më shumë se 83.000 raste të raportuara që prej datës 3 nëntor. BAG gjithashtu raporton 85 vdekje të reja nga koronavirusi.

Situata është veçanërisht e rëndë në Aargau, Fribourg dhe Solothurn, ku kapaciteti tashmë ka tejkaluar 90 përqind  ndërsa në Glarus pacientët e ICU tashmë kanë tejkaluar kapacitetin e kantonit.

Gjithsej në Zvicër janë raportuar 274.534 raste me koronavirus, dhe 3.664 vdekje, shkruan Blick.ch

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet