“Qëndrimi maksimalist grek në kundërshtim me ligjin dhe logjikën”

“Turqia nuk dëshiron tensione ushtarake ose politike në Mesdheun Lindor”, deklaroi zëdhënësi i Presidencës, Ibrahim Kalın.

Greqia pretendon një pozicion “maksimalist” në Mesdheun Lindor që nuk ka asnjë bazë ligjore dhe shkon përtej arsyes, deklaroi sot zëdhënësi i Presidencës së Turqisë, Ibrahim Kalın, raporton Anadolu Agency (AA).

“Qëndrimi ‘maksimalist’ i palës greke pretendon se ishulli Kastellorizo ​​(Meis në turqisht) – vetëm 2 kilometra larg bregut turk, por rreth 580 kilometra nga toka greke duhet të ketë një sipërfaqe kontinentale të rripit prej 40 mijë kilometra katrorë ​​që është pothuajse si gjysma e Gjirit të Antalyas së Turqisë”, tha Ibrahim Kalın në një konferencë online të politikave nga Qendra e Politikave Evropiane në bashkëpunim me Bordin e Marrëdhënieve të Jashtme Ekonomike të Turqisë (DEIK).

Duke thënë se Turqia nuk dëshiron asnjë lloj tensioni ushtarak apo politik në Mesdheun Lindor, Kalın tha se qëndrimi maksimalist i Greqisë është “kundër logjikës, kundër gjeografisë dhe kundër marrëveshjeve ndërkombëtare”.

Në kuadër të eksplorimit ligjor të hidrokarbureve, Turqia kohët e fundit njoftoi veprimtari të re kërkimore sizmike në Mesdheun Lindor duke filluar nga 21 korriku.

“Anija turke e shpimit Oruç Reis nuk është duke kryer shpime por është duke eksploruar “rreth 180 kilometra larg nga ishulli Mei-Kastellorizo”, tha Kalın.

Kështu që reagimi grek ishte “me të vërtetë një reagim i tepërt”, shtoi ai.

Duke thënë se si Turqia ashtu edhe Greqia ranë dakord për ndarjet kontinentale dhe kufijtë detarë përmes vendbanimeve të negociuara, Kalın përsëriti gatishmërinë e Turqisë për të “filluar bisedimet eksploruese me Greqinë që do të përfshijë të gjitha këto çështje, kufijtë detarë, zonat ekskluzive ekonomike, ishujt, formacionet shkëmbore, formacionet gjeografike që nuk janë renditur si ishuj në të cilët askush nuk jeton, por Greqia pretendon si të vetat”.

Kalın gjithashtu tha se qipriotët grekë përdorin anëtarësimin e tyre në BE si një avantazh negociues dhe mënyrë për të bërë presion ndaj Turqisë.

“Ne kurrë nuk do të pranojmë gjuhën e kërcënimeve ose sanksioneve. Ne jemi aty vetëm për të mbrojtur të drejtat tona. Ne duam të shohim një ndarje të drejtë dhe korrekte të të gjitha burimeve natyrore në Mesdheun Lindor”, shtoi ai.

Duke shtuar se më parë për disa vite Turqia ishte përjashtuar nga të gjitha kërkimet e rëndësishme të energjisë në Mesdheun Lindor, ai tha se “çdo hartë e tubacionit energjetik, çdo gjë e këtij lloji pa Turqinë nuk do të jetë e mundur”.

Macron po përpiqet të vendos një lloj lidershipi në Afrikën Veriore

Për krizën në Libi, Kalın tha se Turqia dhe Rusia sapo arritën një marrëveshje dje “për të formuar një grup hulumtues për të punuar rreth një armëpushimi të besueshëm dhe të qëndrueshëm”.

“E nënvizova këtë fjalë të besueshme dhe të qëndrueshme sepse shumë përpjekje janë bërë në të kaluarën gjatë dy viteve të fundit apo të ngjashme për të arritur forma të ndryshme të armëpushimit me qëllim të avancimit të procesit politik, por të gjitha ato dështuan”, tha ai.

Kalın vuri në dukje se Turqia shkoi në Libi me ftesë të Qeverisë së Pajtimit Kombëtar të Libisë të njohur nga OKB-ja “për t’i ndihmuar ata kundër sulmeve agresive” nga komandanti renegat Khalifa Haftar dhe forcat e tij.

Që prej prillit 2019, forcat jolegjitime të Haftarit kanë nisur sulme ndaj qeverisë në Tripolit dhe pjesë të tjera të Libisë veriperëndimore, duke rezultuar në më shumë se 1.000 vdekje, përfshirë gra, fëmijë dhe civilë.

Ai shtoi se “mbështetësit e Haftarit, të cilët përfshijnë Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjiptin, Francën, dhe në një farë mase mbase edhe Rusinë dhe të tjerët, nuk po ndihmojnë vërtet procesin e paqes atje”. Kalin tha se presidenti francez Emmanuel Macron po “përpiqet të vendos një lloj lidershipi në Afrikën e Veriut. Lloji i lidershipit, për të cilin besoj se ai nuk e ka në Evropë për momentin”.

“Mbështetja e Francës për Haftarin rrezikon gjithashtu sigurinë jugore të NATO-s sepse ka një numër çështjesh të ndërlikuara atje për të cilat nuk dua të hyjë për momentin. Por, ne do të dëshironim që procesi politik të ecë përpara”, theksoi ai.

Ai paralajmëroi për krizën e Libisë që të mos shndërrohet në një tjetër konflikt sikur në Siri “ku konflikti nuk ka më lidhje me Sirinë. Ne nuk duam të shohim një përsëritje të kësaj në Libi”.

I pyetur për Parlamentin egjiptian të kësaj jave e cila i dha ‘dritë të gjelbër’ ndërhyrjes së mundshme ushtarake në Libi, Kalın e quajti këtë një veprim “shumë kundërproduktiv”.

“Besoj se do të ishte një aventurë e rrezikshme ushtarake për Egjiptin për të dërguar trupa atje. Kjo nuk do t’i ndihmonte avancimit të procesit politik”, shtoi ai.

Ai tha se mbështetësit e Haftarit “nuk mund të çajnë me forcë rrugën në skenën politike libiane duke dërguar trupa shtesë ose duke i dërguar atij më shumë armë dhe avionë dhe me rritjen e pranisë ushtarake”.

“Ne nuk duam të shohim ndonjë konfrontim ushtarak ose madje as tension politik me ndonjë vend, përfshirë Egjiptin, Rusinë ose Francën”, shtoi zëdhënësi i Presidencës turke, Kalın.

“Evropës i mungon udhëheqja vizionare”

Sa i përket marrëdhënieve Turqi-BE, Kalın tha se blloku “vazhdon të largojë Turqinë” dhe se “shqetësimet e ligjshme të sigurisë së Turqisë nuk adresohen, nuk merren parasysh, pavarësisht nëse është lufta kundër PKK-së qoftë edhe lufta kundër DEASH-it, apo lufta e saj kundër organizatës terroriste FETO, të cilët kryen përpjekjen e dështuar të grusht shtetit më 15 korrik 2016, apo shqetësimet energjetike dhe çështje të tjera”.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 30-vjeçare kundër Turqisë, PKK e renditur si organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe BE ka qenë përgjegjëse për vdekjen e 40 mijë njerëzve, përfshirë shumë gra dhe fëmijë.

Organizata terroriste FETO dhe udhëheqësi i saj me qendër në SHBA, Fetullah Gülen orkestruan grusht shtetin e mposhtur të 15 korrikut 2016, në të cilin 251 persona ranë dëshmorë dhe rreth 2.200 të tjerë u plagosën.

Turqia akuzon FETO-n se qëndron pas një fushate të gjatë për përmbysjen e shtetit përmes infiltrimit në institucionet turke, veçanërisht në ushtri, polici dhe gjyqësor.

Duke ripohuar angazhimin e presidentit Recep Tayyip Erdoğan për procesin e anëtarësimit të Turqisë në BE, Kalın tha: “Unë mendoj se problemi kryesor në Evropë është mungesa e udhëheqjes vizionare. Nëse e shikoni hartën, jemi të lidhur së bashku gjeografikisht, historikisht, kulturalisht, më shumë se çdo vend tjetër”.

Një numër i madh i terroristëve të PKK-së dhe FETO-s po strehohen në vendet evropiane, tha ai, duke shtuar se: “Ata janë duke shfrytëzuar sistemin në avantazh të tyre kundër nesh dhe po dëmtojnë marrëdhëniet midis Turqisë dhe një numri të vendeve evropiane. Ata të njëjtën gjë e bënë edhe në SHBA”.

“Unë mendoj se ne mund ta kapërcejmë këtë problem duke folur me njëri-tjetrin sesa duke folur për njëri-tjetrin. Kjo kërkon udhëheqje të fortë, kërkon udhëheqje vizionare. Nëse Evropa dëshiron të jetë e rëndësishme në çështjet rajonale dhe globale, nëse Evropa dëshiron të jetë një forcë stabiliteti, për detyrat globale për paqen rajonale, nuk ka zgjidhje tjetër përveçse të punojë me Turqinë”, deklaroi ai.

Kalın paralajmëroi se “paragjykimet e vjetra politike dhe ideologjike” të lihen mënjanë në favor të “përqendrimit në një axhendë të përbashkët pozitive dhe prodhimin e një vizioni të fortë më të gjerë dhe më të thellë, udhëheqës strategjik që do ta kthejë të gjithë rajonin tonë në një paqe, prosperitet rajonal dhe siguri për të gjithë”.

Ai përsëri përsëriti gatishmërinë e Turqisë ndaj “ideve konstruktive”, qoftë në lidhje me konfliktin në Mesdheun Lindor ose në ofertën e anëtarësimit të Turqisë në BE.

“Ne dëshirojmë të përfundojmë bisedimet për Bashkimin Doganor (me BE), të azhurnojmë Unionin Doganor. Ne do të donim zgjidhjen e vizave Shengen në mënyrë që qytetarët turq të mund të udhëtojnë në Evropë si shumë qytetarë të vendeve të tjera”, tha ai, duke prekur dy çështje që supozohet të zgjidheshin në bazë të marrëveshjes së emigrantëve Turqi-BE 2016, por Turqia thotë se BE-ja nuk arriti t’i mbajë premtimet e saj.

“Ne do të dëshironim të shohim një azhurnim të marrëveshjes së emigrantëve Turqi-BE në mënyrë që të mund të merremi me çështjen e migracionit në një mënyrë të drejtë”, shtoi Kalın.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet