Putini me reagime ndaj Trump për intervistat e tij pas takimit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka reaguar ndaj kritikave të homologut të tij amerikan Donald Trump, pas takimit me të në Helsinki.

Disa forca në SHBA donin të sakrifikonin lidhjet SHBA-Rusi për “interesat e ngushta partiake” të tyre, tha Putin në një takim të diplomatëve rusë në Moskë. “Ata janë duke ushqyer miliona njerëz të tyre,” tha ai.

Trump është përballur me kritika të ashpra për kundërshtimin e agjencive të tij të inteligjencës duke refuzuar të fajësojnë Rusinë për ndërhyrje në zgjedhjet e vitit 2016.

Ai më vonë tha se kishte gabuar në samitin, por akuzat që ai ka marrë një vijë shumë të butë ndaj Rusisë nuk kanë shkuar larg.

Në komentet e tij, Putin tha se takimi ishte “i suksesshëm dhe ka sjellë marrëveshje të dobishme”.

“Natyrisht, mbetet të shihet se si do të zhvillohet situata, veçanërisht duke pasur parasysh se disa forca në Amerikë po përpiqen të minimizojnë dhe minojnë rezultatet e takimit”, tha ai siç raporton BBC.

Zëvendësprokurori amerikan, Robert Mueller, është duke hetuar akuzat për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 dhe nëse ka pasur bashkëpunim midis ekipit të fushatës së Trump, diçka që mohohet nga të dy.

Gjatë një interviste me CBS News të mërkurën, Trump tha se ai e mbajti Putin personalisht përgjegjës për ndërhyrjen në zgjedhje dhe se ai ishte “shumë i fortë për faktin se nuk mund të kemi ndërhyrje”.

Të enjten, Trump akuzoi kundërshtarët se preferojnë të shkojnë në luftë dhe jo të shohin marrëdhënie të mira me Rusinë. Në një seri të tweets ai tha se ai ishte i gatshëm për të takuar Putinin përsëri.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet

 • Ahmeti reagon për “veteranët e rrejshëm”

  Kryetari i komunës së Prishtinës, kryeqytetit të Kosovës, Shpend Ahmeti, ka reaguar ndaj publikimeve ku thuhet se 19,000 veteranë të rrejshëm përfshihen në draft aktakuzën e prokurorit Elez Blakaj...
 • Dy milionë muslimanë pritet të nisin Haxhin

  Dy milionë muslimanë pritet të mbërrijnë javën e ardhshme në Arabinë Saudite për pelegrinazhin e përvitshëm të Haxhit. Këtë vit do të marrin pjesë edhe pelegrinët nga Irani, autoritetet...
 • Pesë shpjegime mbi krizën ShBA-Turqi

  Pak muaj më parë, marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe Ankarasë i ngjanin qetësisë që i paraprin një stuhie. Shkak ishte mbajtja në burg e një pastori amerikan, që akuzohet se...
 • Divorci dhe liria e grave

  Divorci mund të mos jetë ajo që e dëshirojnë, por çifteve ndonjëherë nuk u mbetet zgjidhje më e mirë. Rekomandohet si opsion, veçanërisht, për t’i shmangur pasojat e mëdha...